Éra po pandémii otriasla farmaceutickým sektorom. Agentúra APME vo svojej štúdii o investíciách v zdravotníctve v roku 2023 dospela k záveru, že spoločnosti, ktoré sa príliš nespoliehali na covid, sa s koncom pandémie vyrovnali lepšie. Patria medzi ne farmaceutické giganty ako Pfizer, Johnson & Johnson alebo AstraZeneca, ktorých biznis s vakcínami alebo liekmi proti kovidom nestojí a nepadá.
V sektore zdravotnej starostlivosti sa vyskytlo aj niekoľko prípadov, keď spoločnosti bojujú o udržanie svojho predchádzajúceho úspechu. Ide najmä o spoločnosti ako BioNTech (za posledných 12 mesiacov stratila 49 % svojej hodnoty) * alebo Moderna (- 27 %)*. Príliš vsadili na vakcíny a ak nevyužijú získané skúsenosti, ich životný cyklus sa môže uzavrieť.
Nebola to však len kríza spôsobená koronavírusom, ktorá výrazne ovplyvnila sektor zdravotníctva. Prakticky okamžite ju vystriedala inflačná kríza, ktorá predstavuje značnú záťaž pre zdravotnícke systémy jednotlivých krajín. Aj v tomto prípade ide čiastočne o dôsledok kovidu, ktorý narušil dodávateľské reťazce a vystavil systémy zdravotnej starostlivosti ďalšej ťažkej skúške: nedostatku liekov.
„Prevažná väčšina účinných látok sa vyrába v Číne alebo Indii, takže Európa alebo Spojené štáty musia čeliť problémom s dodávkami liekov. To má však za následok zvyšovanie tlaku na rozpočty verejného zdravotného poistenia, keď výrobcovia liekov dodávajú svoje produkty predovšetkým tam, kde za ne môžu dostať slušne zaplatené,“ komentoval rastúci globálny problém Peter Svoren, generálny riaditeľ spoločnosti APME FX Trading Europe.
S tým súvisí aj hrozba odchodu farmaceutických spoločností z krajín, kde vlády mienia šetriť za každú cenu. Niečoho podobného by sme mohli byť svedkami na prelome rokov 2022 a 2023 vo Veľkej Británii, odkiaľ sa sťahujú americké spoločnosti Eli Lilly a AbbVie. A hľadajú atraktívnejšie prostredie.
Ako sa darí hlavným svetovým hráčom, ktorí sú uvedení v zozname, sa analyzuje v TOP 20 Health Care Companies 2023 chart.
Ach, bože .... ...
Celá debata | RSS tejto debaty