Založ si blog

Nedávna výkonnosť a prehľad akcií bankovej skupiny Intesa Sanpaolo

Veľký taliansky gigant dokázal využiť situáciu na trhu a má podľa odborníkov slušnú rastovú perspektívu.

Banková skupina Intesa Sanpaolo so sídlom v Miláne je stelesnením definície špičkového bankovníctva. Spoločnosť je jednou z najväčších bánk v Taliansku a má silné zastúpenie v sektore maloobchodného, firemného a investičného bankovníctva.

Rok 2022 bol pre spoločnosť neúprosný. Napätie medzi Ruskom a Ukrajinou otriasa Európou a Intesa nemala inú možnosť ako výrazne znížiť svoju expozíciu voči Rusku, aby sa vyhla negatívnej domácej a regionálnej reakcii.

Inflačné tlaky naďalej rástli v dôsledku opätovnej prítomnosti koronavírusu, prudkého rastu cien energií, oslabenia výdavkov investorov a zníženia dopytu podnikov a spotrebiteľov. Bez ohľadu na to Intesa naďalej dosahovala také vynikajúce výsledky ako v predchádzajúcich rokoch, a to vďaka svojej konkurenčnej pozícii na trhu a vysokej expozícii značky.

Nedávna výkonnosť

Za prvých deväť mesiacov roku 2022 dosiahla banka Intesa Sanpaolo čistý zisk vo výške 4,4 miliardy eur, aj napriek výraznému zníženiu svojej expozície voči v Rusku v danom kvartáli až o 65 %. Intesa bola medzi niekoľkými európskymi bankovými obrami, ktorí prerušili väzby s Ruskom, vrátane domáceho konkurenta UniCredit. Hoci toto opatrenie spoločnosť Intesa Sanpaolo stálo 1,1 miliardy eur z ročných ziskov, generálny riaditeľ spoločnosti Carlo Messina verí, že bude „ďalej pracovať na tom, aby znižoval zvyšok expozície.”

Veľká časť úspechu tohto štvrťroku sa dá pripísať vyšším oficiálnym úrokovým sadzbám alebo inými slovami, zväčšeniu rozdielu medzi sadzbami úverov a vkladov. Ak sa sadzby budú zvyšovať aj v tomto roku, Intesa očakáva, že zarobí viac ako 11 miliárd eur a možno dokonca prekoná cieľ zisku spoločnosti na rok 2025, ktorý je 6,5 miliardy dolárov.

Technické hľadisko

ApmeFX_Svoren-Banka Intesa ma vybornu ziskovost a perspektivu rastu
Vývoj akcií Intesa Sanpaolo za posledných 5 rokov (zdrj:Tradingview)

Keď sa pozrieme na technickú stránku bankovej spoločnosti Intesa Sanpaolo, môžeme vidieť, ako cena akcií reagovala na hrozbu pandémie koronavírusu pred dvoma rokmi a na globálne nepokoje spôsobené rusko-ukrajinskou vojnou v roku 2022. Počas dvoch rokov sa jej podarilo obdivuhodne zotaviť z epidémie, avšak tesne na to znovu spadla začiatkom minulého roka.

Z tej lepšej stránky sa dá povedať, že akcie vyzerajú pozitívne z krátkodobého aj dlhodobého hľadiska. Likvidné akcie sú momentálne ocenené na 2,23 eura a po predchádzajúcom prekonaní hranice 2 eur sa držia tesne nad úrovňou podpory vo výške 2,2 eura a pod solídnou úrovňou rezistencie vo výške 2,4 eura.

Spoločnosť Morgan Stanley 11. novembra zvýšila svoju cieľovú cenu pre akcie ISP z 2,70 eura na 3 eurá, čo predstavuje 34 % nárast oproti dnešnému oceneniu.

Vyhliadky do budúcnosti

Intesa Sanpaolo bude v nasledujúcich mesiacoch a rokoch prosperovať, ale veľa bude závisieť od toho, či otrasy na finančných trhoch stratia na sile alebo nie. Bankový priekopník je 27. najväčšou bankou na svete podľa trhovej kapitalizácie a v súčasnosti má hodnotu takmer 47 miliárd dolárov. Ocenenie môže krátkodobo utrpieť, ale dlhodobé vyhliadky sú sľubné.

Spoločnosť sa chce zamerať na medzinárodný rast, a preto nedávno zvýšila svoj podiel v spoločnosti CreditAccess India na 2 % v snahe posilniť svoje podnikanie v oblasti poskytovania mikroúverov. Tak využije svoju schopnosť rozšíriť zákaznícku základňu a zvýšiť zisky, musí však byť naďalej inovatívna, aby uspokojila vyvíjajúci sa dopyt dnešných spotrebiteľov.

TikTok čelí v USA možnému zákazu činnosti

14.03.2023

Čínsky TikTok dokázal získať miliardu fanúšikov veľmi rýchlo a svojím úspechom ohrozuje všetkých technologických gigantov trhu. Jeho zákaz by ich rozhodne potešil. TikTok, jedna z najväčších platforiem pre krátke videá, resp. jedna z prvých platforiem ponúkajúcich tento druh zábavy, čelí v USA možnému zákazu činnosti. Keď bola prvýkrát predstavená, [...]

Tesla plánuje prvú investíciu v Mexiku a chce znížiť produkčné náklady o revolučných 50 %

10.03.2023

Celý rok 2022 bola Tesla pod tlakom vinou dobrodružstiev svojho zakladateľa Elona Muska. Aktuálne sa snaží zmeniť obraz svojho podnikania. Kto by nepočul o jednom z najväčších, ak nie najväčšom výrobcovi elektromobilov na svete? Áno, hovoríme o spoločnosti Tesla a jej zakladateľovi Elonovi Muskovi. Tesla sa rozhodla pre prvú investíciu v Mexiku, a tou bude gigafactory. V [...]

BNP Paribas: francúzska banka zásadne otočila a jej akcie rastú

05.03.2023

Druhá najväčšia európska banka dokázala koncom roka výrazne zlepšiť výsledky. BNP Paribas je ikonou špičkového bankovníctva. Banka so sídlom vo Francúzsku a trhovou kapitalizáciou vyše 85 miliárd dolárov bola v roku 2022 tvrdo zasiahnutá katastrofálnymi poklesmi na trhu, ktoré boli spôsobené politickými nepokojmi, vysokou infláciou a neochotou investorov [...]

Ukrajina, Rusko, vojna na Ukrajine

ISW: Rusko sa na Ukrajine snaží o aspoň okrajové zisky, kým stratí iniciatívu

21.03.2023 08:04

Rusi podľa ISW v uplynulom dni zaznamenali malé úspechy v Bachmute a jeho okolí.

Tupý, pamätník

NAKA v prípade vraždy Daniela Tupého zadržala osem osôb

21.03.2023 06:54

NAKA zasahovala v rámci akcie Karma v Bratislavskom a Trnavskom kraji.

vojna na Ukrajine

ONLINE: Demilitarizujeme Rusko, výbuch zničil Kalibre, tvrdí Ukrajina

21.03.2023 06:00, aktualizované: 08:08

Výbuchy na Kryme zničili prevážané ruské strely s plochou dráhou letu Kalibr, tvrdí ukrajinské ministerstvo obrany. Miestna správa hovorí o útočiacich dronoch.

SR Bratislava dron nemocnica Rázsochy zbúranie BAX

Ak Rázsochy stroskotajú, európske milióny podľa Krajčího získa Penta. Čo bude s lukratívnymi pozemkami?

21.03.2023 06:00

Plán obnovy s hotovými Rázsochami neráta, len s lôžkami a tie nemusia byť v Bratislave.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 24
Celková čítanosť: 27097x
Priemerná čítanosť článkov: 1129x

Autor blogu

Kategórie