Založ si blog

Prepúšťanie v spoločnosti Zoom naštartovalo rast akcií

Zoom profitoval z pandemického úspechu viac než iné technologické firmy, no okrem prepúšťania potrebuje aj strategické opatrenia.

Za posledný rok sme na trhoch zaznamenali zaujímavý efekt, prepúšťanie zamestnancov a následný rast akcií. Nie je to vždy pravidlom ale práve spoločnosť Zoom sa vydala touto cestou, podobne ako iní technologickí giganti.

Trend prepúšťania

Optimizmus sa odráža od predpokladu, že znižovanie počtu zamestnancov môže zvýšiť zisky spoločnosti. Najnovšie Zoom zverejnil svoj plán prepúštania až 1 300 zamestnancov, čo predstavuje 15 % celkovo. Akcie takmer okamžite reagovali nárastom približne o 10%. Tento postup začína byť trendom nakoľko spoločnosť reaguje na spomalenie rastu svetovej ekonomiky. Počas pandémie zaznamenal Zoom rozmach podobne ako iné technologické firmy, problémom je však neistota budúcnosti. Finančné výsledky za štvrtý štvrťrok môžeme očakávať 27. februára.

ApmeFX_Svoren_Zoom od pandemii zasadne stratil_prepustanim sa snazi nastartovat rast

Výkonnosť akcií spoločnosti Zoom za posledných 5 rokov. (Zdroj: Investing)

Kto ešte prepúšťa?

Ak chcete sledovať firmy, ktoré plánujú alebo ohlásili už prepúšťanie zamestnancov a prípadne tak odhadnúť aké akcie by mohli v budúcnosti rásť, tak máte momentálne široký výber. Technologické firmy a iní giganti sa začínajú čoraz viac obávať spomaľovania ekonomiky. Spoločnosť Alphabet ruší 12 000 pracovných miest, Meta Platforms plánuje znížiť stav o 11 000, a takto môžeme pokračovať ďalej spoločnosťami ako Microsoft, Intel, Lyft, Salesforce.

Finančný segment

Optimalizáciu nákladov hlási aj bankový sektor. Jedna z najdôležitejších globálnych finančných inštitúcií, ktorá poskytuje širokú škálu finančných služieb v oblasti investičného bankovníctva, cenných papierov, správy investícií a spotrebiteľského bankovníctva, ohlásila tiež prepúšťanie. Počet zamestnancov by sa mal znížiť zhruba o 3000. Rok 2023 je rokom znižovania nákladov, ktoré môžu investor využiť pre svoj prospech. Ďalšia dôležitá spoločnosť zo sektora financií, ktorá ide podobným smerom je aj Morgan Stanley. Pozitívnou stránkou takýchto zásahov je príchod býčieho sentimentu, čo znamená, že akcie by v nasledujúcom pol roku mohli zvýšiť hodnotu aspoň o pár percent.

TikTok čelí v USA možnému zákazu činnosti

14.03.2023

Čínsky TikTok dokázal získať miliardu fanúšikov veľmi rýchlo a svojím úspechom ohrozuje všetkých technologických gigantov trhu. Jeho zákaz by ich rozhodne potešil. TikTok, jedna z najväčších platforiem pre krátke videá, resp. jedna z prvých platforiem ponúkajúcich tento druh zábavy, čelí v USA možnému zákazu činnosti. Keď bola prvýkrát predstavená, [...]

Tesla plánuje prvú investíciu v Mexiku a chce znížiť produkčné náklady o revolučných 50 %

10.03.2023

Celý rok 2022 bola Tesla pod tlakom vinou dobrodružstiev svojho zakladateľa Elona Muska. Aktuálne sa snaží zmeniť obraz svojho podnikania. Kto by nepočul o jednom z najväčších, ak nie najväčšom výrobcovi elektromobilov na svete? Áno, hovoríme o spoločnosti Tesla a jej zakladateľovi Elonovi Muskovi. Tesla sa rozhodla pre prvú investíciu v Mexiku, a tou bude gigafactory. V [...]

BNP Paribas: francúzska banka zásadne otočila a jej akcie rastú

05.03.2023

Druhá najväčšia európska banka dokázala koncom roka výrazne zlepšiť výsledky. BNP Paribas je ikonou špičkového bankovníctva. Banka so sídlom vo Francúzsku a trhovou kapitalizáciou vyše 85 miliárd dolárov bola v roku 2022 tvrdo zasiahnutá katastrofálnymi poklesmi na trhu, ktoré boli spôsobené politickými nepokojmi, vysokou infláciou a neochotou investorov [...]

Tupý, pamätník

NAKA v prípade vraždy Daniela Tupého zadržala osem osôb

21.03.2023 06:54

NAKA zasahovala v rámci akcie Karma v Bratislavskom a Trnavskom kraji.

vojna na Ukrajine

ONLINE: Demilitarizujeme Rusko, výbuch zničil Kalibre, tvrdí Ukrajina

21.03.2023 06:00, aktualizované: 06:27

Výbuchy na Kryme zničili prevážané ruské strely s plochou dráhou letu Kalibr, tvrdí ukrajinské ministerstvo obrany. Miestna správa hovorí o útočiacich dronoch.

SR Bratislava dron nemocnica Rázsochy zbúranie BAX

Ak Rázsochy stroskotajú, európske milióny podľa Krajčího získa Penta. Čo bude s lukratívnymi pozemkami?

21.03.2023 06:00

Plán obnovy s hotovými Rázsochami neráta, len s lôžkami a tie nemusia byť v Bratislave.

George Bush, Irak

Vojak z Iraku: Chápem, keď sa niekto pýta, prečo nie je aj zatykač na Busha

21.03.2023 06:00

„Nikto s jasnou mysľou nemôže povedať, že iracká vojna bola úspešná,“ povedal v exkluzívnom rozhovore pre Pravdu podplukovník vo výslužbe Fred Wellman.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 24
Celková čítanosť: 27092x
Priemerná čítanosť článkov: 1129x

Autor blogu

Kategórie