Založ si blog

Nedávna výkonnosť a prehľad akcií bankovej skupiny Intesa Sanpaolo

Veľký taliansky gigant dokázal využiť situáciu na trhu a má podľa odborníkov slušnú rastovú perspektívu.

Banková skupina Intesa Sanpaolo so sídlom v Miláne je stelesnením definície špičkového bankovníctva. Spoločnosť je jednou z najväčších bánk v Taliansku a má silné zastúpenie v sektore maloobchodného, firemného a investičného bankovníctva.

Rok 2022 bol pre spoločnosť neúprosný. Napätie medzi Ruskom a Ukrajinou otriasa Európou a Intesa nemala inú možnosť ako výrazne znížiť svoju expozíciu voči Rusku, aby sa vyhla negatívnej domácej a regionálnej reakcii.

Inflačné tlaky naďalej rástli v dôsledku opätovnej prítomnosti koronavírusu, prudkého rastu cien energií, oslabenia výdavkov investorov a zníženia dopytu podnikov a spotrebiteľov. Bez ohľadu na to Intesa naďalej dosahovala také vynikajúce výsledky ako v predchádzajúcich rokoch, a to vďaka svojej konkurenčnej pozícii na trhu a vysokej expozícii značky.

Nedávna výkonnosť

Za prvých deväť mesiacov roku 2022 dosiahla banka Intesa Sanpaolo čistý zisk vo výške 4,4 miliardy eur, aj napriek výraznému zníženiu svojej expozície voči v Rusku v danom kvartáli až o 65 %. Intesa bola medzi niekoľkými európskymi bankovými obrami, ktorí prerušili väzby s Ruskom, vrátane domáceho konkurenta UniCredit. Hoci toto opatrenie spoločnosť Intesa Sanpaolo stálo 1,1 miliardy eur z ročných ziskov, generálny riaditeľ spoločnosti Carlo Messina verí, že bude „ďalej pracovať na tom, aby znižoval zvyšok expozície.”

Veľká časť úspechu tohto štvrťroku sa dá pripísať vyšším oficiálnym úrokovým sadzbám alebo inými slovami, zväčšeniu rozdielu medzi sadzbami úverov a vkladov. Ak sa sadzby budú zvyšovať aj v tomto roku, Intesa očakáva, že zarobí viac ako 11 miliárd eur a možno dokonca prekoná cieľ zisku spoločnosti na rok 2025, ktorý je 6,5 miliardy dolárov.

Technické hľadisko

ApmeFX_Svoren-Banka Intesa ma vybornu ziskovost a perspektivu rastu
Vývoj akcií Intesa Sanpaolo za posledných 5 rokov (zdrj:Tradingview)

Keď sa pozrieme na technickú stránku bankovej spoločnosti Intesa Sanpaolo, môžeme vidieť, ako cena akcií reagovala na hrozbu pandémie koronavírusu pred dvoma rokmi a na globálne nepokoje spôsobené rusko-ukrajinskou vojnou v roku 2022. Počas dvoch rokov sa jej podarilo obdivuhodne zotaviť z epidémie, avšak tesne na to znovu spadla začiatkom minulého roka.

Z tej lepšej stránky sa dá povedať, že akcie vyzerajú pozitívne z krátkodobého aj dlhodobého hľadiska. Likvidné akcie sú momentálne ocenené na 2,23 eura a po predchádzajúcom prekonaní hranice 2 eur sa držia tesne nad úrovňou podpory vo výške 2,2 eura a pod solídnou úrovňou rezistencie vo výške 2,4 eura.

Spoločnosť Morgan Stanley 11. novembra zvýšila svoju cieľovú cenu pre akcie ISP z 2,70 eura na 3 eurá, čo predstavuje 34 % nárast oproti dnešnému oceneniu.

Vyhliadky do budúcnosti

Intesa Sanpaolo bude v nasledujúcich mesiacoch a rokoch prosperovať, ale veľa bude závisieť od toho, či otrasy na finančných trhoch stratia na sile alebo nie. Bankový priekopník je 27. najväčšou bankou na svete podľa trhovej kapitalizácie a v súčasnosti má hodnotu takmer 47 miliárd dolárov. Ocenenie môže krátkodobo utrpieť, ale dlhodobé vyhliadky sú sľubné.

Spoločnosť sa chce zamerať na medzinárodný rast, a preto nedávno zvýšila svoj podiel v spoločnosti CreditAccess India na 2 % v snahe posilniť svoje podnikanie v oblasti poskytovania mikroúverov. Tak využije svoju schopnosť rozšíriť zákaznícku základňu a zvýšiť zisky, musí však byť naďalej inovatívna, aby uspokojila vyvíjajúci sa dopyt dnešných spotrebiteľov.

Čo je nové v Apple? Veľkými novinkami sú iPhone 15 a bezstratový zvuk

29.09.2023

Vo svete technologických inovácii len málo mien vyvoláva toľko očakávaní a vzrušenia ako Apple. S každým ďalším rokom nadšenci Apple a technickí nadšenci netrpezlivo očakávajú najnovšie aktualizácie od giganta z Cupertina. Ani tento rok nie je výnimkou. Ako už býva tradíciou, Apple sa pripravuje na očakávané každoročné uvedenie produktov na trh a [...]

Aké investície sú dnes v kurze? Najviac rastú tzv. ETF fondy

28.08.2023

Populárnosť fondov obchodovaných na burze (ETF) neustále narastá, pričom k tomu prispela aj pandémia Covid-19. Čo však zabezpečilo ich takú obľúbenosť? Jednak ide o ich jednoduché používanie. Ďalšou výhodou zo zoznamu je rozmanitosť, ktorú ponúkajú, a konečne je to ich efektívny prístup k investovaniu s nízkymi nákladmi. Na domácom americkom trhu sa od polovice roku [...]

UnitedHealth Group, víťaz titulu APME FX Top 20 zdravotníckych spoločností 2023

26.07.2023

Zdravotná poisťovňa UnitedHealth Group (UNH) s trhovou kapitalizáciou 451,31 miliardy USD, je najväčším americkým hráčom v tomto sektore. Hodnota akcií spoločnosti zaznamenala rast o 7,2 % po oznámení hospodárskych výsledkov za druhý štvrťrok 2023, ktoré prekonali očakávania. Tržby spoločnosti vzrástli medziročne o 16 % na 92,9 miliardy USD a boli [...]

macron

Svetoví darcovia prisľúbili Sudánu pomoc vo výške dvoch miliárd eur. Už rok tam zúri občianska vojna

15.04.2024 23:46

Macron to oznámil na záver medzinárodnej konferencie v Paríži. Jej cieľom bolo získať podporu pre Sudáncov.

Biden, fiala

Biden prijal v Bielom dome českého premiéra Fialu

15.04.2024 22:25, aktualizované: 22:38

Politici by mali hovoriť o pokračujúcej ruskej agresii na Ukrajine či napätí na Blízkom východe.

Trump, súd

Trump sa ako prvý exprezident v dejinách USA postaví pred súd v trestnom konaní

15.04.2024 22:14

Proces v kauze údajného podplácania pornoherečky sa v New Yorku začal výberom poroty.

maryland, baltimore, most, fbi, loď

Tragický pád mosta v Baltimore vyšetruje FBI

15.04.2024 19:41

Vyšetrovatelia skúmajú najmä elektrický systém lode ale i to, či boli dodržané všetky federálne zákony.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 33
Celková čítanosť: 42718x
Priemerná čítanosť článkov: 1294x

Autor blogu

Kategórie