Založ si blog

BNP Paribas: francúzska banka zásadne otočila a jej akcie rastú

Druhá najväčšia európska banka dokázala koncom roka výrazne zlepšiť výsledky.

BNP Paribas je ikonou špičkového bankovníctva. Banka so sídlom vo Francúzsku a trhovou kapitalizáciou vyše 85 miliárd dolárov bola v roku 2022 tvrdo zasiahnutá katastrofálnymi poklesmi na trhu, ktoré boli spôsobené politickými nepokojmi, vysokou infláciou a neochotou investorov požičiavať si a utrácať, ale v uplynulom štvrťroku sa jej podarilo pôsobivo zotaviť a je na ceste k výbornému roku 2023.

V poslednom fiškálnom štvrťroku mala banka BNP od priemernosti ďaleko – spoločnosť dosiahla obdivuhodný rast vo viacerých divíziách, od podnikového a inštitucionálneho bankovníctva až po investičné a ochranné služby, a to vďaka lepšej výkonnosti v oblasti cielených investícií a zrýchľujúcemu sa organickému rastu.

Vykročila spoločnosť v novom roku smerom k svetlej budúcnosti alebo bude jej rast potlačený hroziacou recesiou?

Výsledkový obrat koncom roka 2022

Spoločnosť BNP Paribas prekonala svoje cifry oproti minulému roku, najmä vďaka silnému štvrtému fiškálnemu kvartálu. Tu sú výsledky za fiškálny rok 2022:

  • Ročný výnos: 50,4 miliardy eur – medziročný nárast o 9 %
  • Prevádzkové výdavky: 33,7 miliardy eur – medziročný nárast o 8,3 %
  • Čistý zisk: 10,19 miliardy eur – medziročný nárast o 7,5 %

Podľa vyhlásenia banky ďalší rast pravdepodobne vyplynul „z presunu kapitálu uvoľneného predajom Bank of the West v kombinácii s pozitívnom dopadom zvýšenia úrokových sadzieb v roku 2022“, čo opätovne potvrdilo jej strategické ambície do roku 2025 zamerané na rast, technológie a udržateľnosť.

Federálny rezervný systém v priebehu roka 2022 neúprosne zvyšoval úrokové sadzby s cieľom bojovať proti inflácii, čo podnikom a investorom sťažovalo poskytovanie a požičiavanie finančných prostriedkov. Bankový sektor, hoci bol tvrdo zasiahnutý, zaznamenal aj niektoré pozitívne vplyvy tejto agresívnej menovej politiky, vrátane vyšších splátok úverov.

Ako toto ovplyvnilo akcie spoločnosti BNP Paribas?

ApmeFX-Svoren-Velka francuzska banka BNP Paribas neuveritelne otocila vysledky


Výkonnosť akcií spoločnosti BNP Paribas za posledných 5 rokov. (Zdroj: TradingView)

Pri pohľade na akcie spoločnosti BNP Paribas (BNP.PA) z technického hľadiska je zrejmý rastový trend, aktuálne sa cena akcií nachádza na úrovni 65,43 eura. Nasledujúca dôležitá rezistencia na úrovni 68 eur bude kľúčová pre ďalší vývoj. Po jej zdolaní to bude predstavovať z krátkodobého aj dlhodobého hľadiska veľmi pozitívne vyhliadky.

Krátkodobá trajektória sa zdá byť pozitívna, avšak vzhľadom na priebeh predchádzajúcich inflácií sa všeobecne očakáva, že trhy sa dostanú do recesie, ktorá bude trvať počas celého roka 2023, čo by mohlo ohrozovať krátkodobý rast akcií.

Tieto voliteľné akcie, ktoré sa obchodujú blízko svojho 52-týždňového maxima, prekonávajú index S&P 500, ktorý je od svojho ročného maxima ďaleko, a to je pre ne skvelé znamenie. Aktuálna úroveň rezistencie okolo 66 dolárov predstavuje ďalší cenový cieľ, pričom priemerná konsenzuálna cieľová cena analytikov na úrovni 72 eur znamená 10 % nárast oproti dnešnému oceneniu. Nízke odhady sa pohybujú pri 60 eurách a vysoké projekcie pri hranici 80 eur.

Budúce vyhliadky sú pozitívne

Keďže sa spoločnosti v minulom kvartáli aj v celom fiškálnom roku 2022 skvele darilo, francúzsky bankový gigant znovu potvrdil svoj strategický plán na rok 2025, ktorý je zameraný hlavne na posilnenie rastu, technológií a udržateľnosti.

Dlhodobá stratégia banky sa sústredí na využitie jej postavenia na európskom trhu, zlepšenie technológie na optimalizáciu užívateľského zážitku a urýchlenie mobilizácie podnikov skupiny. V rámci svojej snahy chce spoločnosť prilákať mladšie publikum.

Spoločnosť BNP Paribas nedávno nadviazala partnerstvo s digitálnou poisťovňou Lemonade, ktorá sa zameriava na využívanie technológie umelej inteligencie (UI) a toto partnerstvo sa snaží napĺňať dynamické očakávania a požiadavky mladých zákazníkov.

TikTok čelí v USA možnému zákazu činnosti

14.03.2023

Čínsky TikTok dokázal získať miliardu fanúšikov veľmi rýchlo a svojím úspechom ohrozuje všetkých technologických gigantov trhu. Jeho zákaz by ich rozhodne potešil. TikTok, jedna z najväčších platforiem pre krátke videá, resp. jedna z prvých platforiem ponúkajúcich tento druh zábavy, čelí v USA možnému zákazu činnosti. Keď bola prvýkrát predstavená, [...]

Tesla plánuje prvú investíciu v Mexiku a chce znížiť produkčné náklady o revolučných 50 %

10.03.2023

Celý rok 2022 bola Tesla pod tlakom vinou dobrodružstiev svojho zakladateľa Elona Muska. Aktuálne sa snaží zmeniť obraz svojho podnikania. Kto by nepočul o jednom z najväčších, ak nie najväčšom výrobcovi elektromobilov na svete? Áno, hovoríme o spoločnosti Tesla a jej zakladateľovi Elonovi Muskovi. Tesla sa rozhodla pre prvú investíciu v Mexiku, a tou bude gigafactory. V [...]

Prepúšťanie v spoločnosti Zoom naštartovalo rast akcií

17.02.2023

Zoom profitoval z pandemického úspechu viac než iné technologické firmy, no okrem prepúšťania potrebuje aj strategické opatrenia. Za posledný rok sme na trhoch zaznamenali zaujímavý efekt, prepúšťanie zamestnancov a následný rast akcií. Nie je to vždy pravidlom ale práve spoločnosť Zoom sa vydala touto cestou, podobne ako iní technologickí giganti. Trend [...]

Tupý, pamätník

NAKA v prípade vraždy Daniela Tupého zadržala osem osôb

21.03.2023 06:54

NAKA zasahovala v rámci akcie Karma v Bratislavskom a Trnavskom kraji.

vojna na Ukrajine

ONLINE: Demilitarizujeme Rusko, výbuch zničil Kalibre, tvrdí Ukrajina

21.03.2023 06:00, aktualizované: 07:51

Výbuchy na Kryme zničili prevážané ruské strely s plochou dráhou letu Kalibr, tvrdí ukrajinské ministerstvo obrany. Miestna správa hovorí o útočiacich dronoch.

SR Bratislava dron nemocnica Rázsochy zbúranie BAX

Ak Rázsochy stroskotajú, európske milióny podľa Krajčího získa Penta. Čo bude s lukratívnymi pozemkami?

21.03.2023 06:00

Plán obnovy s hotovými Rázsochami neráta, len s lôžkami a tie nemusia byť v Bratislave.

George Bush, Irak

Vojak z Iraku: Chápem, keď sa niekto pýta, prečo nie je aj zatykač na Busha

21.03.2023 06:00

„Nikto s jasnou mysľou nemôže povedať, že iracká vojna bola úspešná,“ povedal v exkluzívnom rozhovore pre Pravdu podplukovník vo výslužbe Fred Wellman.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 24
Celková čítanosť: 27093x
Priemerná čítanosť článkov: 1129x

Autor blogu

Kategórie