Založ si blog

Tesla plánuje prvú investíciu v Mexiku a chce znížiť produkčné náklady o revolučných 50 %

Celý rok 2022 bola Tesla pod tlakom vinou dobrodružstiev svojho zakladateľa Elona Muska. Aktuálne sa snaží zmeniť obraz svojho podnikania.

Kto by nepočul o jednom z najväčších, ak nie najväčšom výrobcovi elektromobilov na svete? Áno, hovoríme o spoločnosti Tesla a jej zakladateľovi Elonovi Muskovi. Tesla sa rozhodla pre prvú investíciu v Mexiku, a tou bude gigafactory. V Apmefx sme sa rozhodli bližšie pozrieť na túto spoločnosť a jej ďalšie plány.

Gigafactory bude jej prvou investíciou v Mexiku

Generálny riaditeľ spoločnosti Tesla Elon Musk oznámil, že spoločnosť otvorí novú gigafactory v Mexiku, konkrétne v severnom pohraničnom štáte Nuevo Leon. Továreň v hodnote viac ako 5 miliárd USD bude podľa mexických predstaviteľov najväčšou továrňou na výrobu elektrických vozidiel na svete. Musk uviedol, že továreň bude dopĺňať produkciu ostatných tovární spoločnosti Tesla, pričom nezverejnil podrobnosti o počte vozidiel, ktoré bude ročne vyrábať, ani o investícii spoločnosti do nej. Tento krok prichádza v čase, keď sa Tesla snaží rozšíriť svoju globálnu produkciu a znížiť náklady na montáž budúcich generácií automobilov o polovicu.

Projekt vytvorí 5 000 až 6 000 pracovných miest a predstavuje najväčšiu z viacerých nedávnych investícií do elektrických vozidiel v Mexiku. Musk a mexický prezident Andres Manuel Lopez Obrador rokovali aj o plánoch na rozvoj Tehuantepeckého priesmyku na juhu Mexika a o prehliadke severného štátu Sonora, kde vláda buduje park solárnej energie a presadzuje štátnu výrobu lítia.

Prehľad akcií 

Akcie spoločnosti Tesla sú kótované na burze Nasdaq v USA pod označením „TSLA“. Cena akcie je v súčasnosti 202,77 USD za akciu, čo ju robí pomerne dostupnou a prístupnou pre mnohých investorov. Trhová kapitalizácia spoločnosti je 635,37 miliardy USD. Spoločnosť nevypláca dividendy, peniaze však radšej reinvestuje do svojho podnikania. Cena akcie je volatilná, keďže v posledných rokoch sa pohybovala v rozmedzí od 101 USD do 384 USD.

ApmeFX-Svoren-Tesla sa snazi ukazat ze nie je len Musk a chce znizit naklady o 50%
Pohyb akcií spoločnosti Tesla za posledných päť rokov. (Zdroj: Investing)

Prísľuby do budúcnosti 

Počas podujatia spoločnosti Tesla v rámci dňa investorov v Texase inžinieri oznámili plány na zníženie nákladov na montáž budúcich generácií automobilov na polovicu. Generálny riaditeľ Elon Musk však neprezradil časový plán uvedenia cenovo dostupného elektromobilu na trh. Na podujatí vystúpilo viac ako tucet vedúcich pracovníkov spoločnosti Tesla vrátane nového šéfa globálnej výroby Toma Zhu, čím sa spoločnosť snažila demonštrovať široké spektrum svojich vedúcich pracovníkov okrem Muska. Napriek očakávaniam, že Musk predstaví plán cenovo dostupnejšieho elektromobilu, neboli poskytnuté žiadne podrobnosti o tom, kedy bude nová generácia vozidiel uvedená na trh alebo aké modely budú ponúkané. Vedenie síce poznamenalo, že platforma Tesly novej generácie bude zahŕňať viac ako jedno vozidlo vyrábané v štandardizovaných továrňach, Musk však odmietol odpovedať na otázky o konkrétnych modeloch.

Záver

Tesla realizuje svoju vôbec prvú investíciu v Mexiku výstavbou novej gigafabriky v štáte Nuevo Leon. Projekt má hodnotu viac ako 5 miliárd USD a očakáva sa, že vytvorí tisíce pracovných miest a zároveň pomôže znížiť náklady na montáž budúcich generácií automobilov. Tento krok prichádza v súvislosti s cieľom spoločnosti rozšíriť svoju globálnu produkciu a poskytovať udržateľnejšie energetické riešenia. Tesla má teda jasné plány na budúcu expanziu a rast, čo z nej robí zaujímavý akciový výber.

TikTok čelí v USA možnému zákazu činnosti

14.03.2023

Čínsky TikTok dokázal získať miliardu fanúšikov veľmi rýchlo a svojím úspechom ohrozuje všetkých technologických gigantov trhu. Jeho zákaz by ich rozhodne potešil. TikTok, jedna z najväčších platforiem pre krátke videá, resp. jedna z prvých platforiem ponúkajúcich tento druh zábavy, čelí v USA možnému zákazu činnosti. Keď bola prvýkrát predstavená, [...]

BNP Paribas: francúzska banka zásadne otočila a jej akcie rastú

05.03.2023

Druhá najväčšia európska banka dokázala koncom roka výrazne zlepšiť výsledky. BNP Paribas je ikonou špičkového bankovníctva. Banka so sídlom vo Francúzsku a trhovou kapitalizáciou vyše 85 miliárd dolárov bola v roku 2022 tvrdo zasiahnutá katastrofálnymi poklesmi na trhu, ktoré boli spôsobené politickými nepokojmi, vysokou infláciou a neochotou investorov [...]

Prepúšťanie v spoločnosti Zoom naštartovalo rast akcií

17.02.2023

Zoom profitoval z pandemického úspechu viac než iné technologické firmy, no okrem prepúšťania potrebuje aj strategické opatrenia. Za posledný rok sme na trhoch zaznamenali zaujímavý efekt, prepúšťanie zamestnancov a následný rast akcií. Nie je to vždy pravidlom ale práve spoločnosť Zoom sa vydala touto cestou, podobne ako iní technologickí giganti. Trend [...]

Ukrajina, Rusko, vojna na Ukrajine

ISW: Rusko sa na Ukrajine snaží o aspoň okrajové zisky, kým stratí iniciatívu

21.03.2023 08:04

Rusi podľa ISW v uplynulom dni zaznamenali malé úspechy v Bachmute a jeho okolí.

Tupý, pamätník

NAKA v prípade vraždy Daniela Tupého zadržala osem osôb

21.03.2023 06:54

NAKA zasahovala v rámci akcie Karma v Bratislavskom a Trnavskom kraji.

vojna na Ukrajine

ONLINE: Demilitarizujeme Rusko, výbuch zničil Kalibre, tvrdí Ukrajina

21.03.2023 06:00, aktualizované: 07:51

Výbuchy na Kryme zničili prevážané ruské strely s plochou dráhou letu Kalibr, tvrdí ukrajinské ministerstvo obrany. Miestna správa hovorí o útočiacich dronoch.

SR Bratislava dron nemocnica Rázsochy zbúranie BAX

Ak Rázsochy stroskotajú, európske milióny podľa Krajčího získa Penta. Čo bude s lukratívnymi pozemkami?

21.03.2023 06:00

Plán obnovy s hotovými Rázsochami neráta, len s lôžkami a tie nemusia byť v Bratislave.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 24
Celková čítanosť: 27096x
Priemerná čítanosť článkov: 1129x

Autor blogu

Kategórie