Založ si blog

TikTok čelí v USA možnému zákazu činnosti

Čínsky TikTok dokázal získať miliardu fanúšikov veľmi rýchlo a svojím úspechom ohrozuje všetkých technologických gigantov trhu. Jeho zákaz by ich rozhodne potešil.

TikTok, jedna z najväčších platforiem pre krátke videá, resp. jedna z prvých platforiem ponúkajúcich tento druh zábavy, čelí v USA možnému zákazu činnosti. Keď bola prvýkrát predstavená, zaznamenala veľký úspech a získala si pozornosť gigantov sociálnych médií, ako sú Meta a Snap. Spoločnosť Apmefx sa bude touto záležitosťou ďalej zaoberať a analyzovať potenciálny výsledok pre ich konkurenciu.

Potenciálny zákaz TikTok v USA

Výbor pre zahraničné veci Snemovne reprezentantov USA hlasoval za návrh zákona, ktorý by prezidentovi Joeovi Bidenovi umožnil zakázať TikTok, virálnu video aplikáciu patriacu čínskej spoločnosti ByteDance, ktorá uberá podiel na trhu zavedeným spoločnostiam sociálnych médií. TikTok v USA rýchlo rastie, podľa augustového prieskumu má viac ako miliardu používateľov mesačne a túto aplikáciu používa 67 % amerických tínedžerov. Narástli však obavy týkajúce sa ochrany osobných údajov kvôli čínskej materskej spoločnosti aplikácie, pričom Kongres už v decembri zakázal TikTok vo vládnych zariadeniach.

Takýto typ zákazu by bol doteraz najväčší, aký bol udelený spoločnostiam sociálnych médií. A ak sa tak stane, spoločnosti Meta, Snap a Google by z toho mohli mať veľký prospech. Zákonodarcovia musia prejsť ešte značný kus cesty, kým sa podarí stanoviť konkrétny zákaz TikToku, a to aj napriek legislatíve, ktorá bola tento týždeň predložená výboru. Ak tento návrh zákona schváli republikánmi kontrolovaná Snemovňa reprezentantov, Senát s demokratickou väčšinou bude musieť prijať jeho určitú verziu, čo by mohlo byť ťažké vzhľadom na odpor, ktorý už vyjadrili niektorí demokrati. Za predpokladu, že by prešiel Senátom, prezident Biden by sa ešte musel rozhodnúť, či ho podpíše alebo vetuje. TikTok už v minulosti čelil výzvam zo strany amerických predstaviteľov, keďže bývalý prezident Donald Trump oznámil, že plánuje túto aplikáciu zakázať prostredníctvom exekutívneho opatrenia už v roku 2020.

Prehľad akcií spoločnosti Meta

Akcie spoločnosti Meta Platforms sú kótované na burze Nasdaq v USA pod označením „META“. Cena akcie je v súčasnosti 184,90 USD za akciu, čo ju robí pomerne dostupnou a prístupnou pre mnohých investorov. Trhová kapitalizácia spoločnosti je 479,38 miliardy USD. Spoločnosť nevypláca dividendy, neustále však investuje do rozvoja svojho podnikania. Cena akcie je volatilná, keďže v posledných rokoch sa pohybovala v rozmedzí od 224 USD do 91 USD.

ApmeFX-Svoren-Akcie Meta po obrovskom prepade v roku 2022 opat rastu

Pohyb akcií Meta Platforms za posledných päť rokov. (Zdroj: Investing)

Meta Platforms plánuje zrušiť tisíce pracovných miest 

Spoločnosť Meta Platforms sa chystá prepustiť tisíce zamestnancov v rámci nového kola znižovania počtu pracovných miest, ktoré je motivované finančnými cieľmi. Stane sa tak len niekoľko mesiacov po tom, čo Meta prepustila viac ako 11 000 zamestnancov. Meta plánovala znížiť počet zamestnancov a reorganizovať sa, čo odznelo vo viacerých vyhláseniach generálneho riaditeľa Marka Zuckerberga. Hromadné prepúšťanie v novembri bolo prvým v histórii spoločnosti a nové kolo škrtov by patrilo medzi najväčšie v technologických spoločnostiach, ako sú napríklad Alphabet Inc, materská spoločnosť Googlu, a Microsoft Corp.

Záver

Potenciálny zákaz TikToku v Spojených štátoch by mohol mať významné dôsledky na prostredie sociálnych médií, z čoho by mohli profitovať spoločnosti Meta, Snap a Google. Akýkoľvek konkrétny zákaz TikToku je však ešte ďaleko, keďže zákon musí prejsť republikánmi kontrolovanou Snemovňou reprezentantov aj demokratickou väčšinou v Senáte a musí ho podporiť aj prezident Biden. Meta Platforms medzitým prechádza novým kolom znižovania počtu pracovných miest, ktoré je motivované finančnými cieľmi a nesúvisí s predchádzajúcim znižovaním počtu zamestnancov.

Tesla plánuje prvú investíciu v Mexiku a chce znížiť produkčné náklady o revolučných 50 %

10.03.2023

Celý rok 2022 bola Tesla pod tlakom vinou dobrodružstiev svojho zakladateľa Elona Muska. Aktuálne sa snaží zmeniť obraz svojho podnikania. Kto by nepočul o jednom z najväčších, ak nie najväčšom výrobcovi elektromobilov na svete? Áno, hovoríme o spoločnosti Tesla a jej zakladateľovi Elonovi Muskovi. Tesla sa rozhodla pre prvú investíciu v Mexiku, a tou bude gigafactory. V [...]

BNP Paribas: francúzska banka zásadne otočila a jej akcie rastú

05.03.2023

Druhá najväčšia európska banka dokázala koncom roka výrazne zlepšiť výsledky. BNP Paribas je ikonou špičkového bankovníctva. Banka so sídlom vo Francúzsku a trhovou kapitalizáciou vyše 85 miliárd dolárov bola v roku 2022 tvrdo zasiahnutá katastrofálnymi poklesmi na trhu, ktoré boli spôsobené politickými nepokojmi, vysokou infláciou a neochotou investorov [...]

Prepúšťanie v spoločnosti Zoom naštartovalo rast akcií

17.02.2023

Zoom profitoval z pandemického úspechu viac než iné technologické firmy, no okrem prepúšťania potrebuje aj strategické opatrenia. Za posledný rok sme na trhoch zaznamenali zaujímavý efekt, prepúšťanie zamestnancov a následný rast akcií. Nie je to vždy pravidlom ale práve spoločnosť Zoom sa vydala touto cestou, podobne ako iní technologickí giganti. Trend [...]

Tupý, pamätník

NAKA v prípade vraždy Daniela Tupého zadržala osem osôb

21.03.2023 06:54

NAKA zasahovala v rámci akcie Karma v Bratislavskom a Trnavskom kraji.

vojna na Ukrajine

ONLINE: Demilitarizujeme Rusko, výbuch zničil Kalibre, tvrdí Ukrajina

21.03.2023 06:00, aktualizované: 07:51

Výbuchy na Kryme zničili prevážané ruské strely s plochou dráhou letu Kalibr, tvrdí ukrajinské ministerstvo obrany. Miestna správa hovorí o útočiacich dronoch.

SR Bratislava dron nemocnica Rázsochy zbúranie BAX

Ak Rázsochy stroskotajú, európske milióny podľa Krajčího získa Penta. Čo bude s lukratívnymi pozemkami?

21.03.2023 06:00

Plán obnovy s hotovými Rázsochami neráta, len s lôžkami a tie nemusia byť v Bratislave.

George Bush, Irak

Vojak z Iraku: Chápem, keď sa niekto pýta, prečo nie je aj zatykač na Busha

21.03.2023 06:00

„Nikto s jasnou mysľou nemôže povedať, že iracká vojna bola úspešná,“ povedal v exkluzívnom rozhovore pre Pravdu podplukovník vo výslužbe Fred Wellman.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 24
Celková čítanosť: 27095x
Priemerná čítanosť článkov: 1129x

Autor blogu

Kategórie