Založ si blog

TikTok čelí v USA možnému zákazu činnosti

Čínsky TikTok dokázal získať miliardu fanúšikov veľmi rýchlo a svojím úspechom ohrozuje všetkých technologických gigantov trhu. Jeho zákaz by ich rozhodne potešil.

TikTok, jedna z najväčších platforiem pre krátke videá, resp. jedna z prvých platforiem ponúkajúcich tento druh zábavy, čelí v USA možnému zákazu činnosti. Keď bola prvýkrát predstavená, zaznamenala veľký úspech a získala si pozornosť gigantov sociálnych médií, ako sú Meta a Snap. Spoločnosť Apmefx sa bude touto záležitosťou ďalej zaoberať a analyzovať potenciálny výsledok pre ich konkurenciu.

Potenciálny zákaz TikTok v USA

Výbor pre zahraničné veci Snemovne reprezentantov USA hlasoval za návrh zákona, ktorý by prezidentovi Joeovi Bidenovi umožnil zakázať TikTok, virálnu video aplikáciu patriacu čínskej spoločnosti ByteDance, ktorá uberá podiel na trhu zavedeným spoločnostiam sociálnych médií. TikTok v USA rýchlo rastie, podľa augustového prieskumu má viac ako miliardu používateľov mesačne a túto aplikáciu používa 67 % amerických tínedžerov. Narástli však obavy týkajúce sa ochrany osobných údajov kvôli čínskej materskej spoločnosti aplikácie, pričom Kongres už v decembri zakázal TikTok vo vládnych zariadeniach.

Takýto typ zákazu by bol doteraz najväčší, aký bol udelený spoločnostiam sociálnych médií. A ak sa tak stane, spoločnosti Meta, Snap a Google by z toho mohli mať veľký prospech. Zákonodarcovia musia prejsť ešte značný kus cesty, kým sa podarí stanoviť konkrétny zákaz TikToku, a to aj napriek legislatíve, ktorá bola tento týždeň predložená výboru. Ak tento návrh zákona schváli republikánmi kontrolovaná Snemovňa reprezentantov, Senát s demokratickou väčšinou bude musieť prijať jeho určitú verziu, čo by mohlo byť ťažké vzhľadom na odpor, ktorý už vyjadrili niektorí demokrati. Za predpokladu, že by prešiel Senátom, prezident Biden by sa ešte musel rozhodnúť, či ho podpíše alebo vetuje. TikTok už v minulosti čelil výzvam zo strany amerických predstaviteľov, keďže bývalý prezident Donald Trump oznámil, že plánuje túto aplikáciu zakázať prostredníctvom exekutívneho opatrenia už v roku 2020.

Prehľad akcií spoločnosti Meta

Akcie spoločnosti Meta Platforms sú kótované na burze Nasdaq v USA pod označením „META“. Cena akcie je v súčasnosti 184,90 USD za akciu, čo ju robí pomerne dostupnou a prístupnou pre mnohých investorov. Trhová kapitalizácia spoločnosti je 479,38 miliardy USD. Spoločnosť nevypláca dividendy, neustále však investuje do rozvoja svojho podnikania. Cena akcie je volatilná, keďže v posledných rokoch sa pohybovala v rozmedzí od 224 USD do 91 USD.

ApmeFX-Svoren-Akcie Meta po obrovskom prepade v roku 2022 opat rastu

Pohyb akcií Meta Platforms za posledných päť rokov. (Zdroj: Investing)

Meta Platforms plánuje zrušiť tisíce pracovných miest 

Spoločnosť Meta Platforms sa chystá prepustiť tisíce zamestnancov v rámci nového kola znižovania počtu pracovných miest, ktoré je motivované finančnými cieľmi. Stane sa tak len niekoľko mesiacov po tom, čo Meta prepustila viac ako 11 000 zamestnancov. Meta plánovala znížiť počet zamestnancov a reorganizovať sa, čo odznelo vo viacerých vyhláseniach generálneho riaditeľa Marka Zuckerberga. Hromadné prepúšťanie v novembri bolo prvým v histórii spoločnosti a nové kolo škrtov by patrilo medzi najväčšie v technologických spoločnostiach, ako sú napríklad Alphabet Inc, materská spoločnosť Googlu, a Microsoft Corp.

Záver

Potenciálny zákaz TikToku v Spojených štátoch by mohol mať významné dôsledky na prostredie sociálnych médií, z čoho by mohli profitovať spoločnosti Meta, Snap a Google. Akýkoľvek konkrétny zákaz TikToku je však ešte ďaleko, keďže zákon musí prejsť republikánmi kontrolovanou Snemovňou reprezentantov aj demokratickou väčšinou v Senáte a musí ho podporiť aj prezident Biden. Meta Platforms medzitým prechádza novým kolom znižovania počtu pracovných miest, ktoré je motivované finančnými cieľmi a nesúvisí s predchádzajúcim znižovaním počtu zamestnancov.

Čo je nové v Apple? Veľkými novinkami sú iPhone 15 a bezstratový zvuk

29.09.2023

Vo svete technologických inovácii len málo mien vyvoláva toľko očakávaní a vzrušenia ako Apple. S každým ďalším rokom nadšenci Apple a technickí nadšenci netrpezlivo očakávajú najnovšie aktualizácie od giganta z Cupertina. Ani tento rok nie je výnimkou. Ako už býva tradíciou, Apple sa pripravuje na očakávané každoročné uvedenie produktov na trh a [...]

Aké investície sú dnes v kurze? Najviac rastú tzv. ETF fondy

28.08.2023

Populárnosť fondov obchodovaných na burze (ETF) neustále narastá, pričom k tomu prispela aj pandémia Covid-19. Čo však zabezpečilo ich takú obľúbenosť? Jednak ide o ich jednoduché používanie. Ďalšou výhodou zo zoznamu je rozmanitosť, ktorú ponúkajú, a konečne je to ich efektívny prístup k investovaniu s nízkymi nákladmi. Na domácom americkom trhu sa od polovice roku [...]

UnitedHealth Group, víťaz titulu APME FX Top 20 zdravotníckych spoločností 2023

26.07.2023

Zdravotná poisťovňa UnitedHealth Group (UNH) s trhovou kapitalizáciou 451,31 miliardy USD, je najväčším americkým hráčom v tomto sektore. Hodnota akcií spoločnosti zaznamenala rast o 7,2 % po oznámení hospodárskych výsledkov za druhý štvrťrok 2023, ktoré prekonali očakávania. Tržby spoločnosti vzrástli medziročne o 16 % na 92,9 miliardy USD a boli [...]

Wang Yi, Hamas, Čína, Fatah, Mahmúd al-Aloul, Mussu Abu Marzuk

Hamas a Fatah podpísali v Číne dohodu o ukončení dlhoročného vzájomného konfliktu

23.07.2024 12:31

Obe hnutia podpísali Pekinskú deklaráciu o ukončení rozdelenia a o posilnení palestínskej jednoty.

Ľubica Karvašová

Priority Karvašovej v Bruseli budú regióny a podpora Kyjeva. Budúcnosť Ukrajiny vidí v EÚ

23.07.2024 12:28

Europoslankyňa si myslí, že skúsenosti z diplomacie, v ktorej v minulosti pôsobila, jej pri mandáte europoslankyne pomôžu.

vlak, pardubice, zrážka, regiojet, nehoda

Nehoda autobusu na východe Slovenska si vyžiadala päť zranených

23.07.2024 12:16

Išlo o linkový diaľkový autobus, jazdiaci na trase Svidník - Košice.

Ruskí školáci, žiaci, výlet do KĽDR

"Čaká ich nabitý program." Ruské deti odleteli na tábor do KĽDR. Lavrov krajinu odporúča aj dospelým

23.07.2024 11:52

Jeden z Rusov, ktorý bol na tábore uvádza, že sa museli podriadiť prísnym obmedzeniam a zúčastňovať sa každý deň propagandistických akcií.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 33
Celková čítanosť: 45574x
Priemerná čítanosť článkov: 1381x

Autor blogu

Kategórie