Založ si blog

Erste Group zasiahla banková neistota najsilnejšie, z úderu by sa však mala čoskoro zotaviť

Akcie rakúskej banky Erste – materskej spoločnosti Slovenskej sporiteľne – sa prepadli o zásadných 20 percent v dôsledku neistoty na bankovom trhu.

Zatiaľ čo sa zdalo, že trhy a investori sa spamätávajú z inflačných, geopolitických a sentimentálnych tlakov minulého roka, neistota v dôsledku krachu dvoch amerických bánk dostala pod tlak tento sektor na celom svete. Dopady krachu banky Silicon Valley Bank, ktorá sa špecializovala na startupy, a ďalšej stredne veľkej banky Signature Bank zvýšil obavy týkajúce sa šírenia finančných poklesov v rôznych regiónoch sveta. Medzi najviac zasiahnuté patrila Erste Group, matka najväčšej slovenskej banky, Slovenskej sporiteľne.

Banková kríza v skratke

Udalosti posledných týždňov po krachu dvoch amerických bánk a problémom švajčiarskej Credit Suisse sú dostatočne známe. Preto len krátke zhrnutie pre vykreslenie situácie na trhu. Americká centrálna banka FED, Európska centrálna banka a ďalšie významné centrálne banky v uplynulých mesiacoch pravidelne zvyšovali centrálne úrokové sadzby v boji proti vysokej inflácii. Tým klesala hodnota dlhopisov a akonáhle sa na verejnosť dostal náznak, že tá-ktorá banka by mohla mať problém, začali sa masové výbery vkladov. To bol prípad SVB, Signature Bank, Silvergate Bank aj First Republic Bank, ktoré po poklese vkladov a vysokých úrokových sadzbách nemali inú možnosť, ako predávať cenné papiere, aby zreálnili svoje portfólio. Prvé dve banky to neprežili, ďalšie (zatiaľ) áno. Dôsledky sa však rozšírili celosvetovo po celom bankovom sektore.

Dvadsaťpercentný prepad akcií

Jednou z bánk, ktorej akcie výrazne doplatili na otrasy na bankovom trhu, je Erste Group. Minulý rok pritom patril v Erste medzi rozhodne úspešné. Trhová kapitalizácia zaznamenala v poslednom štvrťroku 2022 výrazný rast a v polovici marca 2023 dosahovala hodnotu viac ako 13,46 miliardy USD. V porovnaní so štvrtým štvrťrokom 2021 banka dosiahla vyšší zisk a zároveň znížila náklady v prostredí silného korporátneho biznisu a rastúcich vkladov klientov počas celého roka 2022. Minulý rok Erste celkovo prial, pričom ťažila z pretrvávajúceho dopytu po úveroch a vyšších úrokových sadzieb na regionálnych trhoch.

Na neistotu na bankovom trhu reagovali akcie Erste Group Bank (LSIN: OMJK) kótované na londýnskej burze cenných papierov prepadom o takmer 20 % v priebehu 13 dní (konkrétne v 11 verejných obchodných seansách). Tento prepad bol v porovnaní s inými, podobne silnými bankovými skupinami výraznejší. Vyšší pokles oproti iným európskym bankám sa dá pripísať aj iným faktorom, ktoré vplývajú na samotnú krajinu, ako sú napríklad prebiehajúce protesty v Nemecku. Na ilustráciu, aj ďalšia nemecká inštitúcia Deutsche Bank zaznamenala rapídny pokles hodnoty svojich akcií.

ApmeFX-Svoren-Rakuska banka Erste doplatila na krach SVB prepadom akcii o 20 percent

Výkonnosť akcií spoločnosti Erste Group Bank za posledných 5 rokov. (Zdroj: TradingView)

Akcie by sa mali vrátiť na pôvodné úrovne

Príslušná úroveň podpory pri akciách Erste sa pohybuje v blízkosti hranice 29 EUR, aktuálna cena akcií sa nachádza len mierne nad touto úrovňou. Úroveň rezistencie pri 36 EUR sa zdá byť zo strednodobého hľadiska dosiahnuteľná, vzhľadom k dobrým výsledkom a vyhliadkam do budúcna.

Erste Group aktuálne zdieľa relatívne optimistický výhľad na rok 2023, pričom opätovne pripomína všadeprítomné ekonomické výzvy, ktorým európska korporácia čelí. Cieľom Erste Bank je dosiahnuť v roku 2023 hmotné vlastné imanie (ROTE) v rozmedzí 13 až 15 %, a to vďaka trom kľúčovým faktorom, ktorými sú stabilné sadzby centrálnej banky, nízka miera zlyhania v úverovej sfére a pozitívny hospodársky rast na všetkých hlavných trhoch.

Ak tieto trhové charakteristiky prevládnu, ruka v ruke s odhodlaním spoločnosti neustále inovovať a expandovať, môžeme byť svedkami rastu oslabených akcií Erste. A to potenciálne až na predchádzajúce maximá zaznamenané začiatkom roka 2022.

Qualcomm, Nvidia a Google bojujú o prvé miesto v AI čipoch

17.04.2023

Qualcomm aj Nvidia sú svetové značky, ktoré sa zameriavajú na čipy a grafické karty. Nvidia je najznámejšia, a preto má najväčší zisk v hernom sektore. Qualcomm sa však prezentuje aj v iných elektronických zariadeniach – napríklad v mobilných telefónoch, modemoch atď. Teraz bojujú o prvé miesto, preto sme sa rozhodli urobiť analýzu ich pretekov. Napriek tomu obe [...]

Čínsky výrobca NIO vo veľkom testuje výmenu batérií elektromobilov po ceste

09.04.2023

Číňania sú presvedčení, že v budúcnosti pri dlhých cestách zvíťazí výmena batérií po ceste nad čoraz rýchlejšími nabíjačkami, ktoré presadzuje Tesla. NIO je jednou z najväčších a najznámejších čínskych spoločností vyrábajúcich elektrické vozidlá. Vyrába automobily a začala aj nový skúšobný projekt vysokorýchlostných výmenných staníc batérií [...]

TikTok čelí v USA možnému zákazu činnosti

14.03.2023

Čínsky TikTok dokázal získať miliardu fanúšikov veľmi rýchlo a svojím úspechom ohrozuje všetkých technologických gigantov trhu. Jeho zákaz by ich rozhodne potešil. TikTok, jedna z najväčších platforiem pre krátke videá, resp. jedna z prvých platforiem ponúkajúcich tento druh zábavy, čelí v USA možnému zákazu činnosti. Keď bola prvýkrát predstavená, [...]

kosovo

NATO vyzvalo Kosovo na deeskaláciu napätia so Srbskom

28.05.2023 10:25

Urobilo tak deň po tom, ako srbské ozbrojené sily zaujali stav plnej bojovej pohotovosti a presunuli sa bližšie k hraniciam s Kosovom.

Ľudovít Ódor

Premiér začne v pondelok sériu stretnutí s parlamentnými stranami. Dve medzi pozvanými nie sú

28.05.2023 09:53

Rokovať sa bude o podpore programového vyhlásenia vlády a o možnosti vyslovenia dôvery vláde.

turecko, erdogan, Kiličdaroglu

V Turecku sa začalo prelomové druhé kolo prezidentských volieb

28.05.2023 08:50

To rozhodne o tom, či sa bude Turecko uberať demokratickejším smerom pod vedením Kiličdarogla, alebo sa predĺži autoritárska vláda súčasného prezidenta Erdogana.

vojna na Ukrajine, Bachmut

ONLINE: Kyjev zasiahol najväčší útok dronmi od začiatku invázie

28.05.2023 06:50, aktualizované: 08:45

Na Kyjev zaútočilo najmenej štyridsať dronov. Letecký poplach trval päť hodín. Zomrel najmenej jeden človek a ďalší traja ľudia utrpeli zranenia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 27
Celková čítanosť: 33290x
Priemerná čítanosť článkov: 1233x

Autor blogu

Kategórie