Populárnosť fondov obchodovaných na burze (ETF) neustále narastá, pričom k tomu prispela aj pandémia Covid-19. Čo však zabezpečilo ich takú obľúbenosť? Jednak ide o ich jednoduché používanie. Ďalšou výhodou zo zoznamu je rozmanitosť, ktorú ponúkajú, a konečne je to ich efektívny prístup k investovaniu s nízkymi nákladmi. Na domácom americkom trhu sa od polovice roku 2021 objem ETF rozrástol na takmer 3,9 bilióna dolárov, pričom k tomu prispelo pravidlo schválené v roku 2019 Komisiou pre cenné papiere a burzy (SEC). Zjednodušené regulačné prostredie v USA významne prispelo k tomu, že ETF zaznamenali veľký úspech.
Menej regulácií prinieslo viac fondov
V roku 2020 sa na celom svete obchodovalo 7 602 ETF. Tento významný nárast z pôvodných 276 v roku 2003 a 7 083 v roku 2019 je zreteľný. Očakáva sa, že v priebehu nasledujúcich piatich rokov budú ETF v Spojených štátoch prevyšovať aktíva podielových fondov. K tomu prispelo nové pravidlo označované ako „ETF pravidlo“, ktoré zásadne ovplyvnilo rast ETF. Táto smernica bola prijatá v septembri 2019 Komisiou pre cenné papiere a burzy (SEC) a eliminuje takzvaný zdržanlivý efekt. Vďaka tomu majú vydavatelia ETF väčšiu flexibilitu pri uvádzaní nových investičných stratégií na trh, bez nutnosti získavania výnimiek.
Čo všetko môže byť ETF?
Fond obchodovaný na burze je investičný nástroj určený na investície do cenných papierov s cieľom sledovať hodnotu referenčného ukazovateľa, ako je napríklad index, sektor alebo iné investičné aktíva. ETF sa podobajú podielovým fondom, pričom ide v podstate o súbor rôznych aktív, ktoré môžu zahŕňať akcie, dlhopisy a iné cenné papiere. Investovaním do podielového fondu alebo ETF dosahujete vyššiu diverzifikáciu ako pri investovaní do jednotlivých cenných papierov. Napríklad, ak máte záujem o investovanie do technologických spoločností, môžete si zakúpiť technologický ETF, čím získate expozíciu k širšiemu spektru technologických akcií, ktoré zodpovedajú vašim investičným preferenciám v oblasti technológií.
Hoci je dostupných tisíce rôznych ETF, do ktorých je možné investovať, Komisia pre cenné papiere a burzy (SEC) veľmi starostlivo posudzuje investičné nástroje, ktoré povolí a tie, ktoré nepovolí. Príkladom toho je, že SEC doteraz neudelila schválenie pre spotový ETF zameraný na Bitcoin od žiadnej firmy v Spojených štátoch. Investičné nástroje spojené s futures na BTC začala SEC akceptovať až v októbri 2021. Existuje niekoľko výziev, ktoré môžu brániť povoleniu spotového krypto ETF zo strany SEC, a to môže súvisieť aj s povahou samotného investičného nástroja. SEC sa zdá preferovať tradičnejšie formy investícií pri udelení povolení pre ETF.
Hlavné výhody ETF: nižšie poplatky, viac možností pri predaji
Hlavnou výhodou, ktorú ETF prinášajú, je ich obchodovateľnosť na burze podobne ako akcie. Investori môžu ETF nakupovať a predávať rovnako ako akcie a to kedykoľvek, na rozdiel od podielových fondov, na ktoré sa vzťahujú špecifické pravidlá a požiadavky týkajúce sa predaja. Hodnota ETF sa navyše aktualizuje denne. ETF sú pasívnymi investíciami, pretože sledujú referenčnú hodnotu, čo prináša ďalšiu výhodu v podobe nízkych poplatkov.
ETF sú veľmi flexibilné, pretože môžu slúžiť ako dlhodobé alebo krátkodobé investície v závislosti od vášho preferovaného časového horizontu. Môžete si jednoducho vybrať taký ETF, ktorý zodpovedá vášmu finančnému profilu. Napríklad, ak plánujete dlhodobé držanie, môžete sa rozhodnúť pre ETF, ktorý investuje hlavne do etablovaných firiem. Naopak, ak smerujete k krátkodobým investíciám, zvážte ETF zameraný na nové startupy s veľkým potenciálom rastu.
Budúcnosť ETF vyzerá veľmi dobre
V priebehu nasledujúcich piatich rokov sa očakáva, že ETF v Spojených štátoch pravdepodobne prekonajú aktíva podielových fondov. Narastajúca konkurencia medzi spoločnosťami zaoberajúcimi sa správou aktív, podnietená vysoko technologickými platformami, pravdepodobne preformuluje spôsob, akým investori pristupujú k zloženiu svojich portfólií ETF. To predstavuje pre investorov pozitívne vyhliadky.
V roku 2021 dosiahol trh ETF značný rast o 28,8 percenta, s pôsobivým čistým prílivom 1,2 bilióna USD do týchto fondov. Čistý prílev dosiahol sumu 779,4 miliardy USD, pričom globálne aktíva ETF dosiahli v decembri 2022 celkovú hodnotu 9,2 bilióna USD. Vynikajúca odolnosť ETF sa jasne ukazuje, ak porovnáme čisté prílevy k dosiahnutým čistým odlivom z podielových fondov v roku 2022, ktoré dosiahli sumu 1,4 bilióna USD.
Celá debata | RSS tejto debaty