Založ si blog

Qualcomm, Nvidia a Google bojujú o prvé miesto v AI čipoch

Qualcomm aj Nvidia sú svetové značky, ktoré sa zameriavajú na čipy a grafické karty. Nvidia je najznámejšia, a preto má najväčší zisk v hernom sektore. Qualcomm sa však prezentuje aj v iných elektronických zariadeniach – napríklad v mobilných telefónoch, modemoch atď. Teraz bojujú o prvé miesto, preto sme sa rozhodli urobiť analýzu ich pretekov. Napriek tomu obe spoločnosti vyzerajú pre investorov atraktívne.

Boj o prvé miesto 

Podľa nových zverejnených údajov z testov čipy s umelou inteligenciou spoločnosti Qualcomm Inc. prekonali spoločnosť Nvidia Corp v dvoch z troch ukazovateľov energetickej účinnosti. Zatiaľ čo spoločnosť Nvidia dominuje na trhu v oblasti trénovania modelov umelej inteligencie s veľkými súbormi údajov, po procese trénovania sa modely umelej inteligencie využívajú na úlohy, ako je generovanie textových odpovedí a identifikácia objektov, tzv. inferencia. Odborníci sa domnievajú, že dopyt po inferenčných čipoch v dátových centrách sa bude rýchlo zvyšovať, pretože čoraz viac spoločností začleňuje technológiu AI do svojich produktov. Spoločnosti ako Google už skúmajú spôsoby, ako zvládnuť dodatočné náklady, ktoré sú spojené s touto technológiou. Jedným z hlavných nákladov je elektrická energia a spoločnosť Qualcomm využila svoje skúsenosti s navrhovaním čipov pre zariadenia napájané z batérií, ako sú napríklad smartfóny, na vývoj čipu Cloud AI 100, ktorý je navrhnutý tak, aby spotreboval menej energie.

Podľa údajov z testovania, ktoré zverejnilo inžinierske konzorcium MLCommons, dosiahol čip Qualcomm AI 100 lepšie výsledky ako vlajkový čip H100 od spoločnosti Nvidia v dvoch z troch meraní energetickej účinnosti. Testy boli založené na počte dotazov serverov dátových centier, ktoré dokáže každý čip vykonať na jeden watt. Čipy Qualcomm dosiahli 227,4 serverových dotazov na watt pri klasifikácii obrázkov, zatiaľ čo čipy Nvidia dosiahli 108,4 dotazov na watt. Qualcomm tiež prekonal spoločnosť Nvidia v detekcii objektov, keď dosiahol 3,8 dotazov na watt v porovnaní s 2,4 dotazmi na watt spoločnosti Nvidia. V teste spracovania prirodzeného jazyka, ktorý sa bežne používa v systémoch, ako sú chatboty, však Nvidia dosiahla najlepšie výsledky z hľadiska absolútneho výkonu aj energetickej účinnosti, keď dosiahla 10,8 dotazov na watt, zatiaľ čo Qualcomm sa umiestnil na druhom mieste s 8,9 dotazmi na watt.

Vývoj akcií Nvidia

Akcie spoločnosti Nvidia sú kótované na burze Nasdaq v USA pod označením „NVDA“. Cena akcií je v súčasnosti na úrovni 275,79 USD, čo svedčí o tom, že cena akcií sa po minuloročnej korekcii slušne vyvíja.  V priebehu rokov cena neustále rástla a vrchol dosiahla v novembri 2021, keď bola cena akcie 325 USD.  Potom nasledovala korekcia a cena akcie klesla na 120 USD, ale odvtedy sa pekne zotavila.  Trhová kapitalizácia spoločnosti Nvidia je v súčasnosti 680,10 miliardy USD. Je dôležité spomenúť, že v posledných dvoch rokoch spoločnosť Nvidia uskutočnila aj rozdelenie akcií, čo je vždy znakom toho, že sa cene darí.

ApmeFX-Svoren-V suboji o najlepsi cip pre umelu inteligencie firmy Nvidia-Qualcomm-Google
Pohyb akcií spoločnosti Nvidia za posledných päť rokov. (Zdroj: Investing)

Google by sa mohol pridať k pretekom

Spoločnosť Google odhalila nové informácie o svojich superpočítačoch používaných na trénovanie modelov umelej inteligencie a tvrdí, že sú rýchlejšie a energeticky úspornejšie ako porovnateľné systémy od spoločnosti Nvidia. Tensor Processing Unit (TPU) spoločnosti Google je na mieru navrhnutý čip, ktorý sa používa pri viac ako 90 % práce spoločnosti na tréningu umelej inteligencie. Štvrtá generácia TPU bola naviazaná na viac ako 4 000 čipov, aby vytvorila superpočítač, ktorý na prepojenie využíva vlastné optické prepínače spoločnosti Google. Veľké jazykové modely, ktoré podporujú technológie ako Bard od spoločnosti Google a ChatGPT od OpenAI, narástli na veľkosti, čo si vyžiadalo ich rozdelenie medzi tisíce čipov, ktoré musia spolupracovať týždne alebo dlhšie, aby sa model mohol trénovať. Spoločnosť Google uviedla, že jej superpočítače umožňujú jednoduchú rekonfiguráciu prepojení čipov, čo môže pomôcť vyhnúť sa problémom a zvýšiť výkon.

Záver

Čipy AI spoločnosti Qualcomm prekonali čipy Nvidia v dvoch z troch ukazovateľov energetickej účinnosti. Zatiaľ čo spoločnosť Nvidia dominuje na trhu s modelmi na trénovanie umelej inteligencie, čip Cloud AI 100 spoločnosti Qualcomm, ktorý je navrhnutý tak, aby spotreboval menej energie, priťahuje investorov, pretože dopyt po čipoch na odvodzovanie údajov v dátových centrách sa zvyšuje. Do pretekov vstúpila aj spoločnosť Google, ktorá tvrdí, že jej superpočítače na trénovanie umelej inteligencie sú rýchlejšie a energeticky efektívnejšie ako počítače spoločnosti Nvidia. Zdá sa, že preteky o prvenstvo nebudú jednoduché, Nvidia je však v tejto oblasti veteránom, takže by nemala mať problémy s určitou konkurenciou.

Čínsky výrobca NIO vo veľkom testuje výmenu batérií elektromobilov po ceste

09.04.2023

Číňania sú presvedčení, že v budúcnosti pri dlhých cestách zvíťazí výmena batérií po ceste nad čoraz rýchlejšími nabíjačkami, ktoré presadzuje Tesla. NIO je jednou z najväčších a najznámejších čínskych spoločností vyrábajúcich elektrické vozidlá. Vyrába automobily a začala aj nový skúšobný projekt vysokorýchlostných výmenných staníc batérií [...]

Erste Group zasiahla banková neistota najsilnejšie, z úderu by sa však mala čoskoro zotaviť

31.03.2023

Akcie rakúskej banky Erste – materskej spoločnosti Slovenskej sporiteľne – sa prepadli o zásadných 20 percent v dôsledku neistoty na bankovom trhu. Zatiaľ čo sa zdalo, že trhy a investori sa spamätávajú z inflačných, geopolitických a sentimentálnych tlakov minulého roka, neistota v dôsledku krachu dvoch amerických bánk dostala pod tlak tento sektor na celom [...]

TikTok čelí v USA možnému zákazu činnosti

14.03.2023

Čínsky TikTok dokázal získať miliardu fanúšikov veľmi rýchlo a svojím úspechom ohrozuje všetkých technologických gigantov trhu. Jeho zákaz by ich rozhodne potešil. TikTok, jedna z najväčších platforiem pre krátke videá, resp. jedna z prvých platforiem ponúkajúcich tento druh zábavy, čelí v USA možnému zákazu činnosti. Keď bola prvýkrát predstavená, [...]

Trebišov, maturity

Aliancia stredoškolákov dostala podnety o účasti slovenského dezinformátora v maturitnej komisii

28.05.2023 11:20

Milan Laurinc je člen nezákonných protestov Občianskeho tribunálu.

kosovo

NATO vyzvalo Kosovo na deeskaláciu napätia so Srbskom

28.05.2023 10:25

Urobilo tak deň po tom, ako srbské ozbrojené sily zaujali stav plnej bojovej pohotovosti a presunuli sa bližšie k hraniciam s Kosovom.

Ľudovít Ódor

Premiér začne v pondelok sériu stretnutí s parlamentnými stranami. Dve medzi pozvanými nie sú

28.05.2023 09:53

Rokovať sa bude o podpore programového vyhlásenia vlády a o možnosti vyslovenia dôvery vláde.

turecko, erdogan, Kiličdaroglu

V Turecku sa začalo prelomové druhé kolo prezidentských volieb

28.05.2023 08:50

To rozhodne o tom, či sa bude Turecko uberať demokratickejším smerom pod vedením Kiličdarogla, alebo sa predĺži autoritárska vláda súčasného prezidenta Erdogana.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 27
Celková čítanosť: 33293x
Priemerná čítanosť článkov: 1233x

Autor blogu

Kategórie