Založ si blog

Rekordná globálna inflácia a očakávaný budúci vývoj

Invázia Ruska na Ukrajinu zosilnila negatívny ekonomický vplyv pandémie a posúva svet do recesie. Kedy sa prudký rast inflácie zastaví?

Nová dekáda nás privítala pandémiou COVID-19, čím zaťažila rastové ambície. Našli sa víťazi, napríklad veľké farmaceutické, technologické a e-commerce spoločnosti, a našli sa aj porazení, napríklad turistický a letecký sektor.

Po včasnom makroekonomickom zotavení prišla ďalšia ochromujúca recesia v roku 2022 a tentokrát veľa víťazov nebolo. Ruská invázia na Ukrajinu znásobila dopady vírusu a viedla k celosvetovému ekonomickému spomaleniu, ktoré vyvrcholilo do celoštátnych recesií. Sankcie vedené Spojenými štátmi a Európou proti Rusku pozastavili podnikanie, vrátanie investícií, dovozu a vývozu.

Prevládajúce nedostatky energií sa zhoršili, čo spôsobilo hrozivý skok cien ropy medzi vysokým dopytom a obmedzenou ponukou. Toto viedlo k inflácií, ktorá sa zvyšovala od začiatku roka 2022. Existuje nádej na rýchle zotavenie, keďže centrálne banky sú tu, aby všetko zachránili.

Vymkne sa inflácia spod kontroly?

To záleží aj od rozloženia otrasov ekonomiky, aj od toho, ako zareagujú centrálne banky. Rekordná inflácia donútila centrálne banky zvýšiť úrokové sadzby, aby proti nej bojovali.

Inflácia v Spojených štátoch

Americký Federálny rezervný systém zvýšil svoju referenčnú sadzbu o 25 bázických bodov v marci, aby skrotil nárast spotrebiteľských cien. V máji nastal posun o 50 bázických bodov, čo bolo najväčšie zvýšenie za posledných 20 rokov.

Veci stále neboli pod kontrolou a Fed v júni zdvihol svoje sadzby o 75 bázických bodov, čo sa nestalo od roku 1994. Inflácia v Spojených štátoch bola na úrovni 9,1 %, čo znamenalo najväčšie ročné zvýšenie za 40 rokov. Američania vidia infláciu ako najvážnejší problém krajiny a prezident Joe Biden vyhlásil, že riešiť tento problém bude jeho najvyššou vnútroštátnou prioritou.

V júli bolo vidieť náznaky nádeje. Investori očakávali veľké zvýšenie sadzieb, čo sa aj presne stalo, keď Fed zdvihol sadzby o 75 bázických bodov. Tentokrát to nebolo prekvapenie. Inflácia poľavila na úroveň 8,5 % medzi klesajúcimi cenami energií.

Joe Biden 17. augusta podpísal zákon o znížení inflácie, čím dovolil, aby bolo 369 miliárd dolárov investovaných do klimatických a energetických iniciatív, 64 miliárd dolárov putovalo na zníženie cien zdravotného poistenia a zaviedol aj 15 % minimálnu daň z príjmu právnických osôb pre spoločnosti, ktoré zarábajú viac ako 1 miliardu dolárov ročne.

Inflácia v Európe

Zvyšujúce sa ceny tovaru a služieb netrápili európsky kontinent iba v roku 2022, ale už od minulého roka. Euro upadalo a prvýkrát za 20 rokov sme videli, že sa jeho hodnota vyrovnala americkému doláru. V júni vyleteli spotrebiteľské ceny na 9,6 %, čo je historický rekord.

Európska centrálna banka (ECB) nezvýšila svoju referenčnú sadzbu za posledných 11 rokov, ale táto recesia vyzerala príliš katastroficky na to, aby sa ECB mohla pokojne držať bokom. ECB zvýšila 21. júla sadzby vyšším skokom, ako sa očakávalo, konkrétne o 50 bázických bodov, aby bojovala proti inflácii.

Nedávno bolo Spojené kráľovstvo svedkom dvojcifernej inflácie prvýkrát za štyri desaťročia – vyšplhala sa na 10,1 % v júli kvôli zvyšujúcim sa cenám jedla a palív. Toto ide ruka v ruke s tým, že sa mnohí cestujúci hrnú do krajiny, keďže sa zvýšili aj ceny leteniek. Banka Anglicka (BoE) sa neošívala zvýšiť sadzby. Zdvihla cenu pôžičiek od decembra šesťkrát, ale ekonomika naďalej zostáva v mnohých aspektoch ochromená.

Zotavuje sa ekonomika?

Na tejto recesii je zaujímavé, že sa vyskytli rýchle zotavenia, čo nebolo pri predchádzajúcich poklesoch bežné. Po finančnej kríze v roku 2008 trvalo veľkým ekonomikám viac ako štyri roky, aby sa úplne zotavili. Keď použijeme renomovaný index S&P 500 ako príklad, podarilo sa mu získať naspäť vyše polovicu svojich strát v rámci dvoch mesiacov.

ApmeFX-Svoreň-Index S&P500 vymazal za posledné 2 mesiace polovicu tohtoročných strát
Vývoj indexu S&P500 od januára 2022 podnes (Zdroj: Tradingview)

Dnes sú ľudia ochotnejší míňať a investovať. V predchádzajúcich desaťročiach tomu tak nebolo. Nezamestnanosť zostáva všeobecne nízka po celom svete a svetové ekonomiky sa zotavujú rýchlejšie. Turizmus v Európe prekonal hodnoty z doby pred pandémiou, aktivita tovární v Ázii je i naďalej robustná a napriek nárastu počtu prípadov covidu v Číne, sa veci zdajú byť skôr pozitívne.

Reálne veľa záleží na tom, či sa bude Spojeným štátom vodiť lepšie a ako Európa zníži svoju energetickú závislosť na Rusku. Znepokojujúco až 40 % celkovej európskej spotreby plynu v roku 2021 bolo z ruského zemného plynu. Takže zima bude výrazný bod zlomu nielen pre Európu, ale aj pre prepojenú svetovú ekonomiku ako takú.

Nedávna výkonnosť a prehľad akcií bankovej skupiny Intesa Sanpaolo

03.02.2023

Veľký taliansky gigant dokázal využiť situáciu na trhu a má podľa odborníkov slušnú rastovú perspektívu. Banková skupina Intesa Sanpaolo so sídlom v Miláne je stelesnením definície špičkového bankovníctva. Spoločnosť je jednou z najväčších bánk v Taliansku a má silné zastúpenie v sektore maloobchodného, firemného a investičného [...]

Luxusná značka Hugo Boss prekonala očakávania

24.01.2023

Nemecká ikonická módna značka má za sebou rekordné tržby a tiež skvelú perspektívu pre rok 2023 Hugo Boss si môže pripísať na svoj účet nový rekord. Prvýkrát totiž prekročil hranicu 1 mld. eur za štvrťročné tržby. Napriek vysokej inflácii a hroziacej recesii dosiahla spoločnosť výborné výsledky a prognózy na rok 2023 vyzerajú tiež sľubne. Prekonanie [...]

BNP Paribas hľadá stabilitu a trvalý rast

23.12.2022

Líder európskeho bankového sektora BNP Paribas, zasiahnutý problémami tohto roka, sa chystá v blízkej budúcnosti zažiariť. Pozeráme sa bližšie na štúdiu Apme FX: Bankové skupiny. Dvadsaťdvaročná medzinárodná banková skupina so sídlom v Paríži, ktorej hodnota presahuje 70 miliárd dolárov, bola v roku 2022 utlmená katastrofálnymi poklesmi, ktoré [...]

Ronlad McDonald House Charities, n.o.

Ronald McDonald House Charities, n.o.

03.02.2023 22:21

RMHC zlepšuje podmienky hospitalizácie pre vážne choré deti a ich rodiny v slovenských nemocniciach od roku 2003 rekonštrukciami a nákupom vybavenia.

dve percentá dane, Pravda, 2%

Vinohradnícky spolok Kozárovce

03.02.2023 22:18

Sme združenie malých a hobby vinárov a nadšených vinohradníkov v obci Kozárovce fungujúce od roku 2010.

Europolis collegium, o.z.

Europolis collegium, o.z.

03.02.2023 22:11

Sme občianske združenie, ktoré vzniklo v roku 2012 za účelom rozvoja kultúrneho potenciálu šarišského regiónu a to prostredníctvom šírenia ľudovej hudby.

dve percentá dane, Pravda, 2%

Alej na Prameni

03.02.2023 22:07

Vysádzame zelenú oázu - lipovú alej, desiatky jedlých krov, trvalky, lúku, založili sme včelnicu. Realizujeme workshopy s prírodnou tematikou, pikniky, koncerty.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 20
Celková čítanosť: 23186x
Priemerná čítanosť článkov: 1159x

Autor blogu

Kategórie