Založ si blog

Rekordná globálna inflácia a očakávaný budúci vývoj

Invázia Ruska na Ukrajinu zosilnila negatívny ekonomický vplyv pandémie a posúva svet do recesie. Kedy sa prudký rast inflácie zastaví?

Nová dekáda nás privítala pandémiou COVID-19, čím zaťažila rastové ambície. Našli sa víťazi, napríklad veľké farmaceutické, technologické a e-commerce spoločnosti, a našli sa aj porazení, napríklad turistický a letecký sektor.

Po včasnom makroekonomickom zotavení prišla ďalšia ochromujúca recesia v roku 2022 a tentokrát veľa víťazov nebolo. Ruská invázia na Ukrajinu znásobila dopady vírusu a viedla k celosvetovému ekonomickému spomaleniu, ktoré vyvrcholilo do celoštátnych recesií. Sankcie vedené Spojenými štátmi a Európou proti Rusku pozastavili podnikanie, vrátanie investícií, dovozu a vývozu.

Prevládajúce nedostatky energií sa zhoršili, čo spôsobilo hrozivý skok cien ropy medzi vysokým dopytom a obmedzenou ponukou. Toto viedlo k inflácií, ktorá sa zvyšovala od začiatku roka 2022. Existuje nádej na rýchle zotavenie, keďže centrálne banky sú tu, aby všetko zachránili.

Vymkne sa inflácia spod kontroly?

To záleží aj od rozloženia otrasov ekonomiky, aj od toho, ako zareagujú centrálne banky. Rekordná inflácia donútila centrálne banky zvýšiť úrokové sadzby, aby proti nej bojovali.

Inflácia v Spojených štátoch

Americký Federálny rezervný systém zvýšil svoju referenčnú sadzbu o 25 bázických bodov v marci, aby skrotil nárast spotrebiteľských cien. V máji nastal posun o 50 bázických bodov, čo bolo najväčšie zvýšenie za posledných 20 rokov.

Veci stále neboli pod kontrolou a Fed v júni zdvihol svoje sadzby o 75 bázických bodov, čo sa nestalo od roku 1994. Inflácia v Spojených štátoch bola na úrovni 9,1 %, čo znamenalo najväčšie ročné zvýšenie za 40 rokov. Američania vidia infláciu ako najvážnejší problém krajiny a prezident Joe Biden vyhlásil, že riešiť tento problém bude jeho najvyššou vnútroštátnou prioritou.

V júli bolo vidieť náznaky nádeje. Investori očakávali veľké zvýšenie sadzieb, čo sa aj presne stalo, keď Fed zdvihol sadzby o 75 bázických bodov. Tentokrát to nebolo prekvapenie. Inflácia poľavila na úroveň 8,5 % medzi klesajúcimi cenami energií.

Joe Biden 17. augusta podpísal zákon o znížení inflácie, čím dovolil, aby bolo 369 miliárd dolárov investovaných do klimatických a energetických iniciatív, 64 miliárd dolárov putovalo na zníženie cien zdravotného poistenia a zaviedol aj 15 % minimálnu daň z príjmu právnických osôb pre spoločnosti, ktoré zarábajú viac ako 1 miliardu dolárov ročne.

Inflácia v Európe

Zvyšujúce sa ceny tovaru a služieb netrápili európsky kontinent iba v roku 2022, ale už od minulého roka. Euro upadalo a prvýkrát za 20 rokov sme videli, že sa jeho hodnota vyrovnala americkému doláru. V júni vyleteli spotrebiteľské ceny na 9,6 %, čo je historický rekord.

Európska centrálna banka (ECB) nezvýšila svoju referenčnú sadzbu za posledných 11 rokov, ale táto recesia vyzerala príliš katastroficky na to, aby sa ECB mohla pokojne držať bokom. ECB zvýšila 21. júla sadzby vyšším skokom, ako sa očakávalo, konkrétne o 50 bázických bodov, aby bojovala proti inflácii.

Nedávno bolo Spojené kráľovstvo svedkom dvojcifernej inflácie prvýkrát za štyri desaťročia – vyšplhala sa na 10,1 % v júli kvôli zvyšujúcim sa cenám jedla a palív. Toto ide ruka v ruke s tým, že sa mnohí cestujúci hrnú do krajiny, keďže sa zvýšili aj ceny leteniek. Banka Anglicka (BoE) sa neošívala zvýšiť sadzby. Zdvihla cenu pôžičiek od decembra šesťkrát, ale ekonomika naďalej zostáva v mnohých aspektoch ochromená.

Zotavuje sa ekonomika?

Na tejto recesii je zaujímavé, že sa vyskytli rýchle zotavenia, čo nebolo pri predchádzajúcich poklesoch bežné. Po finančnej kríze v roku 2008 trvalo veľkým ekonomikám viac ako štyri roky, aby sa úplne zotavili. Keď použijeme renomovaný index S&P 500 ako príklad, podarilo sa mu získať naspäť vyše polovicu svojich strát v rámci dvoch mesiacov.

ApmeFX-Svoreň-Index S&P500 vymazal za posledné 2 mesiace polovicu tohtoročných strát
Vývoj indexu S&P500 od januára 2022 podnes (Zdroj: Tradingview)

Dnes sú ľudia ochotnejší míňať a investovať. V predchádzajúcich desaťročiach tomu tak nebolo. Nezamestnanosť zostáva všeobecne nízka po celom svete a svetové ekonomiky sa zotavujú rýchlejšie. Turizmus v Európe prekonal hodnoty z doby pred pandémiou, aktivita tovární v Ázii je i naďalej robustná a napriek nárastu počtu prípadov covidu v Číne, sa veci zdajú byť skôr pozitívne.

Reálne veľa záleží na tom, či sa bude Spojeným štátom vodiť lepšie a ako Európa zníži svoju energetickú závislosť na Rusku. Znepokojujúco až 40 % celkovej európskej spotreby plynu v roku 2021 bolo z ruského zemného plynu. Takže zima bude výrazný bod zlomu nielen pre Európu, ale aj pre prepojenú svetovú ekonomiku ako takú.

Znie to málo uveriteľne, ale COVID-19 môže na jeseň zbrzdiť až zastaviť rast celosvetovej ekonomiky

23.09.2022

COVID-19 zostáva popri vysokých centrálnych úrokových sadzbách a energetickej kríze stále jednou možných príčin, ktoré by mohli stlačiť rast svetovej ekonomiky na jeseň až k nule. Ešte sme nezabudli: keď vypukla pandémia COVID-19 na jar 2020, globálna ekonomika dostala tvrdú ranu. Znamenala koniec bezprecedentnej fázy rastu ekonomík a zásadnú korekciu trhov. [...]

Do akej miery ovplyvnia nové varianty Covidu európsku ekonomiku?

29.07.2022

Európa bude na jeseň čeliť novým ekonomickým problémom. Investovanie má potenciál zmierniť ich dopad. Pandémia, ktorej stále čelíme, pred dvoma rokmi zásadne otriasla svetovou ekonomikou. Boli sme svedkami bankrotov malých spoločností, prepúšťania ľudí a prakticky by sa dalo povedať, že sa celý svet na istý čas zastavil. Aj keď je situácia s Covidom v tejto chvíli [...]

Ako sa darí farmaceutickým spoločnostiam, po tom ako sa Covid upokojil

01.07.2022

Investovanie do akcií zdravotníckych firiem zostáva aj po utlmení pandémie veľmi dobrou voľbou. V posledných dvoch rokoch, keď svet bojoval s globálnou pandémiou koronavírusu, zaznamenali farmaceutické a zdravotnícke spoločnosti obrovské zisky a s tým aj rast ich akcií. Keďže sa situácia okolo pandémie upokojuje, alebo sa to aspoň zdá, rozhodli sme sa preskúmať niekoľko [...]

Janka Bittó Cigániková

Bittó Cigániková skončila po bitke s Tabák na pohotovosti. Podáva trestné oznámenie

24.09.2022 20:35, aktualizované: 21:02

Poslankyňa SaS Jana Bittó Cigániková tvrdí, že ju Romana Tabák fyzicky napadla v bratislavskom podniku.

Rusko mobilizácia protesty zatýkanie

Protesty proti mobilizácii v Rusku pokračujú, zatkli už stovky ľudí

24.09.2022 19:35

Ruské úrady v sobotu zadržali viac ako 700 ľudí na protestoch proti mobilizácii, ktorú tento týždeň nariadil prezident Putin.

hurikán fiona búrka kanada strom

Pobrežie Kanady zasiahol hurikán. Bez prúdu je pol milióna domácností

24.09.2022 18:22

Hurikán Fiona, ktorý oslabil na post-tropickú búrku, sprevádzal vietor s rýchlosťou takmer 150 kilometrov za hodinu.

Irán drony manévre

Irán ľutuje rozhodnutie Kyjeva obmedziť vzťahy kvôli dronom pre Rusko

24.09.2022 17:18

Ukrajina by sa nemala nechávať "ovplyvniť tretími stranami", ktoré sa usilujú o zničenie iránsko-ukrajinských vzťahov, uviedlo ministerstvo.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 16
Celková čítanosť: 18687x
Priemerná čítanosť článkov: 1168x

Autor blogu

Kategórie