Založ si blog

Tretie dávka vakcíny je na ceste

Svet aktuálne bojuje proti novému variantu koronavírusu Delta, ktorý je vysoko nákazlivý a bol prvýkrát identifikovaný v Indii v decembri koncom minulého roku. Rovnako ako predchádzajúce varianty, aj Delta sa rozšírila do  krajín po celom svete, vrátane Spojeného kráľovstva, kde je v súčasnosti zodpovedná za približne 99 % nových prípadov. V súvislosti s touto skutočnosťou, ale aj kvôli postupnému oslabeniu účinku prvých dvoch dávok vakcín, odborníci odporúčajú aplikáciu tretej dávky. 

Spoločnosť Pfizer nedávno informovala, že účinnosť jej látky s postupom času klesá a štyri mesiace po druhej dávke ochrana padá približne na 84%. Potrebu tretej dávky v budúcnosti vidí aj firma Moderna, a to najmä kvôli mutácii nového vírusu Delta.

Firmy uviedli už vo februári tohto roka, že testujú tretiu dávku vakcíny, aby lepšie porozumeli imunitnej odpovedi proti novým variantom vírusu. Americký úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) nedávno zmenil a doplnil povolenia na núdzové použitie (EUA) tretej dávky pre vakcínu Pfizer-BioNTech a Moderna, aby bolo možné ich použiť pre rizikové skupiny ľudí, lekárov a tých, ktorí s vírusom prichádzajú do každodenného kontaktu kvôli svojmu povolaniu.

Celý rad krajín už schválil očkovanie ďalšou dávkou

Prvými krajinami, ktoré oznámili plány na tretiu dávku už v priebehu tohto leta boli Izrael a Maďarsko. Po nich nasledoval celý rad krajín v Európe, ale aj USA, ktoré oznámili verejnosti, že budú ponúkať ďalšiu dávku vakcíny na jeseň a to hlavne z dôvodu narastajúcich prípadov Delta vírusu. Očkovanie treťou vakcínou už schválilo napríklad aj Rakúsko, Belgicko, Chorvátsko, Bulharsko, Cyprus, Česká republika, Slovensko, Slovinsko, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Nemecko, Grécko, Írsko, Holandsko, Malta, USA, Írsko, Srbsko, a Veľká Británia.

Dôvody vakcinácie

Epidemiológovia zistili, že variant Delta dvakrát zvyšuje pravdepodobnosť hospitalizácie, a že vakcíny AstraZeneca-Oxford a Pfizer-BioNTech sú účinné pri znižovaní tohto rizika. V štúdii zverejnenej Pfizer a BioNTech informovali, že tretia dávka vakcíny proti COVID-19 „výrazne“ zvýšila ochranu organizmu pred variantom Delta v porovnaní so štandardným režimom dvoch dávok. Hladiny protilátok voči pôvodnému variantu koronavírusu by sa mali zvýšiť päť až desaťnásobne oproti podaniu dvoch dávok.

Koncom minulého mesiaca Národný inštitút zdravia začal testovať aj novú očkovaciu látku od spoločnosti Moderna.

Ozývajú sa zástancovia aj kritici

Tretia vakcína je zatiaľ otázkou tých najrizikovejších skupín. Vedci uvažujú o tom, že “boostovacia” dávka u mladších vekových skupín nemusí dávať zmysel, pretože je podľa nich lepšie, ak sa telo mladšej vekovej kategórie popasuje s vírusom samé.

Tretie očkovanie vyvoláva aj silnú vlnu kritiky, napríklad zo strany Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorá oponuje,  že názor vedcov zatiaľ nie jednotný v tom, či tretia dávka podaná ľuďom, ktorí už dve dostali, naozaj účinne bráni v šírení koronavírusu. Ako informovala agentúra DPA, podľa WHO by mala mať prednosť vakcinácia v chudobnejších krajinách, kde očkovacie látky chýbajú. 

Bez ohľadu na to, ktorý názor by mal byť správny, jedno je isté, a to, že očkovanie ktoroukoľvek zo súčasných dostupných vakcín je jedným zo spôsobov, ako prerušiť cyklus šírenia tým, že sa vírusom nebude môcť infikovať neočkovaný hostiteľ, čo by mohlo spôsobiť ďalšie vlny mutácií a s nimi súvisiace nárasty počtov ochorení alebo úmrtí.

Peter Svoreň, APME FX

Upozornenie na riziká:

CFD sú komplexné nástroje a prinášajú vysoké riziko rýchlej straty peňazí v dôsledku pákového efektu, pri obchodovaní s CFD s týmto poskytovateľom príde o 0% účtov retailových investorov. Mali by ste zvážiť, či rozumiete fungovaniu CFD a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty peňazí.

Právne informácie:

APME FX TRADING EUROPE LTD. je spoločnosť regulovaná a dohliadaná cyperskou komisiou pre cenné papiere a burzu s licenčným číslom CIF 335/17 so sídlom 21 Kyriakou Oikonomou. 3040. Limassol Cyprus. Prečítajte si Upozornenie na riziká, Zásady ochrany osobných údajov, Obchodné podmienky, Používanie webových stránok, Dokument s kľúčovými informáciami – CFD – Komodity, Dokument s kľúčovými informáciami – FOREX.

Sú fintechy budúcnosť bankovníctva?

28.10.2022

Fintechy mali kedysi ambíciu finálne dostať banky z hry. Dnes však vidíme skôr symbiózu. Tradičná fyzická prítomnosť bankárskeho priemyslu bola katalyzátorom ekonomickej prosperity a stabilizácie národných menových podmienok. Korporácie aj domácnosti sa už desaťročia spoliehali na banky, aby im poskytli bezpečný spôsob ako požičiavať, požičiavať si a ukladať [...]

Znie to málo uveriteľne, ale COVID-19 môže na jeseň zbrzdiť až zastaviť rast celosvetovej ekonomiky

23.09.2022

COVID-19 zostáva popri vysokých centrálnych úrokových sadzbách a energetickej kríze stále jednou možných príčin, ktoré by mohli stlačiť rast svetovej ekonomiky na jeseň až k nule. Ešte sme nezabudli: keď vypukla pandémia COVID-19 na jar 2020, globálna ekonomika dostala tvrdú ranu. Znamenala koniec bezprecedentnej fázy rastu ekonomík a zásadnú korekciu trhov. [...]

Rekordná globálna inflácia a očakávaný budúci vývoj

31.08.2022

Invázia Ruska na Ukrajinu zosilnila negatívny ekonomický vplyv pandémie a posúva svet do recesie. Kedy sa prudký rast inflácie zastaví? Nová dekáda nás privítala pandémiou COVID-19, čím zaťažila rastové ambície. Našli sa víťazi, napríklad veľké farmaceutické, technologické a e-commerce spoločnosti, a našli sa aj porazení, napríklad turistický [...]

Jozef Brhel

Kauza Mýtnik: Imrecze hovorí o vplyve Brhela na Kažimíra, Suchobu poslal sudca za dvere

30.11.2022 11:30

Dnes mal od rána vypovedať ďalší kľúčový svedok Michal Suchoba, sudca ho však poslal za dvere, stále vypovedá Imrecze.

HIV, AIDS

V Európe žije čoraz viac nediagnostikovaných HIV pozitívnych

30.11.2022 11:30

"Údajmi o HIV, liečbe a starostlivosti, by sme mali byť hlboko znepokojení," uviedol regionálny riaditeľ WHO pre Európu Hans Kluge.

Branislav Gröhling

Gröhling hovorí o probléme segregácie v školstve, podľa neho hrozia štátu pokuty

30.11.2022 11:20

Prijatie opatrení na jej zamedzenie sú tiež súčasťou Plánu obnovy.

Ťiang Ce-min

Zomrel bývalý čínsky prezident Ťiang Ce-min

30.11.2022 10:26

Ťiang bol najdlhšie žijúcim z vodcov Čínskej ľudovej republiky v jej dejinách.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 17
Celková čítanosť: 20510x
Priemerná čítanosť článkov: 1206x

Autor blogu

Kategórie