Založ si blog

Porazení a víťazi postpandemického odvetvia zdravotnej starostlivosti

Éra po pandémii otriasla farmaceutickým sektorom. Agentúra APME vo svojej štúdii o investíciách v zdravotníctve v roku 2023 dospela k záveru, že spoločnosti, ktoré sa príliš nespoliehali na covid, sa s  koncom pandémie vyrovnali lepšie. Patria medzi ne farmaceutické giganty ako Pfizer, Johnson & Johnson alebo AstraZeneca, ktorých biznis s vakcínami alebo liekmi proti kovidom nestojí a nepadá.

V sektore zdravotnej starostlivosti sa vyskytlo aj niekoľko prípadov, keď spoločnosti bojujú o udržanie svojho predchádzajúceho úspechu. Ide najmä o spoločnosti ako BioNTech (za posledných 12 mesiacov stratila 49 % svojej hodnoty) * alebo Moderna (- 27 %)*. Príliš vsadili na vakcíny a ak nevyužijú získané skúsenosti, ich životný cyklus sa môže uzavrieť.

Nebola to však len kríza spôsobená koronavírusom, ktorá výrazne ovplyvnila sektor zdravotníctva. Prakticky okamžite ju vystriedala inflačná kríza, ktorá predstavuje značnú záťaž pre zdravotnícke systémy jednotlivých krajín. Aj v tomto prípade ide čiastočne o dôsledok kovidu, ktorý narušil dodávateľské reťazce a vystavil systémy zdravotnej starostlivosti ďalšej ťažkej skúške: nedostatku liekov.

„Prevažná väčšina účinných látok sa vyrába v Číne alebo Indii, takže Európa alebo Spojené štáty musia čeliť problémom s dodávkami liekov. To má však za následok zvyšovanie tlaku na rozpočty verejného zdravotného poistenia, keď výrobcovia liekov dodávajú svoje produkty predovšetkým tam, kde za ne môžu dostať slušne zaplatené,“ komentoval rastúci globálny problém Peter Svoren, generálny riaditeľ spoločnosti APME FX Trading Europe.

S tým súvisí aj hrozba odchodu farmaceutických spoločností z krajín, kde vlády mienia šetriť za každú cenu. Niečoho podobného by sme mohli byť svedkami na prelome rokov 2022 a 2023 vo Veľkej Británii, odkiaľ sa sťahujú americké spoločnosti Eli Lilly a AbbVie. A hľadajú atraktívnejšie prostredie.

Ako sa darí hlavným svetovým hráčom, ktorí sú uvedení v zozname, sa analyzuje v TOP 20 Health Care Companies 2023 chart.

Čo je nové v Apple? Veľkými novinkami sú iPhone 15 a bezstratový zvuk

29.09.2023

Vo svete technologických inovácii len málo mien vyvoláva toľko očakávaní a vzrušenia ako Apple. S každým ďalším rokom nadšenci Apple a technickí nadšenci netrpezlivo očakávajú najnovšie aktualizácie od giganta z Cupertina. Ani tento rok nie je výnimkou. Ako už býva tradíciou, Apple sa pripravuje na očakávané každoročné uvedenie produktov na trh a [...]

Aké investície sú dnes v kurze? Najviac rastú tzv. ETF fondy

28.08.2023

Populárnosť fondov obchodovaných na burze (ETF) neustále narastá, pričom k tomu prispela aj pandémia Covid-19. Čo však zabezpečilo ich takú obľúbenosť? Jednak ide o ich jednoduché používanie. Ďalšou výhodou zo zoznamu je rozmanitosť, ktorú ponúkajú, a konečne je to ich efektívny prístup k investovaniu s nízkymi nákladmi. Na domácom americkom trhu sa od polovice roku [...]

UnitedHealth Group, víťaz titulu APME FX Top 20 zdravotníckych spoločností 2023

26.07.2023

Zdravotná poisťovňa UnitedHealth Group (UNH) s trhovou kapitalizáciou 451,31 miliardy USD, je najväčším americkým hráčom v tomto sektore. Hodnota akcií spoločnosti zaznamenala rast o 7,2 % po oznámení hospodárskych výsledkov za druhý štvrťrok 2023, ktoré prekonali očakávania. Tržby spoločnosti vzrástli medziročne o 16 % na 92,9 miliardy USD a boli [...]

Ľubica Karvašová

Priority Karvašovej v Bruseli budú regióny a podpora Kyjeva. Budúcnosť Ukrajiny vidí v EÚ

23.07.2024 12:28

Europoslankyňa si myslí, že skúsenosti z diplomacie, v ktorej v minulosti pôsobila, jej pri mandáte europoslankyne pomôžu.

vlak, pardubice, zrážka, regiojet, nehoda

Nehoda autobusu na východe Slovenska si vyžiadala päť zranených

23.07.2024 12:16

Išlo o linkový diaľkový autobus, jazdiaci na trase Svidník - Košice.

Ruskí školáci, žiaci, výlet do KĽDR

"Čaká ich nabitý program." Ruské deti odleteli na tábor do KĽDR. Lavrov krajinu odporúča aj dospelým

23.07.2024 11:52

Jeden z Rusov, ktorý bol na tábore uvádza, že sa museli podriadiť prísnym obmedzeniam a zúčastňovať sa každý deň propagandistických akcií.

zosuv pôdy, Etiópia, silné dažde

Nemilosrdné počasie v Etiópii zabilo najmenej 157 ľudí, obetí je pravdepodobne viac

23.07.2024 11:28

Najmenej 157 ľudí už prišlo o život počas zosuvov pôdy po silných dažďoch.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 33
Celková čítanosť: 45572x
Priemerná čítanosť článkov: 1381x

Autor blogu

Kategórie