Založ si blog

BNP Paribas hľadá stabilitu a trvalý rast

Líder európskeho bankového sektora BNP Paribas, zasiahnutý problémami tohto roka, sa chystá v blízkej budúcnosti zažiariť.

Pozeráme sa bližšie na štúdiu Apme FX: Bankové skupiny. Dvadsaťdvaročná medzinárodná banková skupina so sídlom v Paríži, ktorej hodnota presahuje 70 miliárd dolárov, bola v roku 2022 utlmená katastrofálnymi poklesmi, ktoré boli spôsobené rastúcou neochotou investorov, podnikov a domácností utrácať a požičiavať si peniaze.

V poslednom čase sa bankovému obrovi darilo prekonávať predchádzajúce čísla a teraz si užíva zisky a slávu. Hoci sa očakáva, že spoločnosť BNP Paribas bude v krátkodobom horizonte otriasaná určitým protivetrom, zdá sa, že celá situácia, ktorá je charakterizovaná opätovným oživením trhu a prinavrátením ochoty utrácať a investovať, je z dlhodobého hľadiska svetlá.

Nedávna výkonnosť

Spoločnosť BNP Paribas nedávno zverejnila svoje výsledky za tretí štvrťrok 2022, ktorý skončil v septembri:

  • Výnos: 12,31 miliardy EUR
  • Prevádzkový zisk: 4,54 miliardy EUR
  • Čistý zisk: 2,76 miliardy EUR

Bol to fenomenálny štvrťrok od brilantného bankára, kedy spoločnosť BNP Paribas prekonala svoje predchádzajúce čísla. Výnos medziročne vzrástol o 8 %, prevádzkový zisk za rok vyskočil o takmer 7 % a čistý zisk narástol v porovnaní s tretím štvrťrokom 2021 o 10 %.

Spoločnosť preukázala silnú odolnosť aj napriek klesajúcim trhom. Poháňal ju zvýšený dopyt trhu po komoditných derivátoch, sadzbách a devízach. Napriek tomu generálny riaditeľ Jean-Laurent Bonnafé poznamenal, že „rýchla akcelerácia výnosov z dlhopisov“ v Európe vytvorila pre spoločnosť neisté trhové podmienky a že politické riziká naďalej ohrozujú spoločnosť.

Zatiaľ čo výnosy zo správy aktív v poslednom štvrťroku upadli, vyššie výnosy zo správy majetku spolu so silným rastom hlavných investícií sa pričinili o nedávnu prosperitu BNP Paribas, čo si možno povšimnúť pri analýze cenového grafu akcií spoločnosti.

Technické hľadisko

Keď sa pozrieme na akcie BNP Paribas (BNP.PA) na grafe z portálu TradingView z technického hľadiska, môžeme vidieť, že cena 53,63 EUR sa pohybuje medzi úrovňou podpory 42 EUR a úrovňou rezistencie blízko 54 EUR. Krátkodobý vývoj nemusí vyzerať príliš optimisticky, ak sa akciám nepodarí prelomiť hranicu rezistencie, ale dlhodobá trajektória vyzerá lepšie.

ApmeFX-Svoren-Banka BNP Paribas sa otriasla z krizy a opat rastie
Vývoj ceny akcie BNP Paribas za posledných 5 rokov (zdroj:Tradingview)

Analytici renomovaných finančných inštitúcií očakávajú ako priemerný konsenzus zvýšenie ceny akcií o 17 EUR na 70 EUR, čo predstavuje 30 % nárast oproti dnešnému oceneniu. Nízky odhad je 61 EUR a najvyššia prognóza sa blíži k 80 EUR.

Budúce vyhliadky

Zdá sa, že budúcnosť banky BNP Paribas je sústredená na exponenciálny rast, ktorý je katalyzovaný akvizíciami a reštrukturalizáciou podnikov. Začiatkom decembra 2022 správcovská spoločnosť BNP Paribas Asset Management (AM) oznámila, že získala väčšinový podiel v dánskej spoločnosti International Woodland, ktorá sa zameriava na poskytovanie udržateľných služieb v oblasti riadenia investícií, poradenských služieb a služieb v oblasti investícií do poľnohospodárstva.

Spoločnosť BNP Paribas takisto veľmi nedávno oznámila, že vytvorí novú obchodnú jednotku s názvom Private Assets, ktorej cieľom je posilniť podnikanie v oblasti správy súkromných aktív pomocou krokov, ako je získavanie finančných prostriedkov od klientov tretích strán.

Ako uviedol Renaud Dumora, zástupca prevádzkového riaditeľa BNP Paribas a vedúci oddelenia investičných a ochranných služieb, trh správy súkromných aktív sa za posledné desaťročie strojnásobil, a preto je jedným z hlavných motorov rastu spoločnosti.

Čo je nové v Apple? Veľkými novinkami sú iPhone 15 a bezstratový zvuk

29.09.2023

Vo svete technologických inovácii len málo mien vyvoláva toľko očakávaní a vzrušenia ako Apple. S každým ďalším rokom nadšenci Apple a technickí nadšenci netrpezlivo očakávajú najnovšie aktualizácie od giganta z Cupertina. Ani tento rok nie je výnimkou. Ako už býva tradíciou, Apple sa pripravuje na očakávané každoročné uvedenie produktov na trh a [...]

Aké investície sú dnes v kurze? Najviac rastú tzv. ETF fondy

28.08.2023

Populárnosť fondov obchodovaných na burze (ETF) neustále narastá, pričom k tomu prispela aj pandémia Covid-19. Čo však zabezpečilo ich takú obľúbenosť? Jednak ide o ich jednoduché používanie. Ďalšou výhodou zo zoznamu je rozmanitosť, ktorú ponúkajú, a konečne je to ich efektívny prístup k investovaniu s nízkymi nákladmi. Na domácom americkom trhu sa od polovice roku [...]

UnitedHealth Group, víťaz titulu APME FX Top 20 zdravotníckych spoločností 2023

26.07.2023

Zdravotná poisťovňa UnitedHealth Group (UNH) s trhovou kapitalizáciou 451,31 miliardy USD, je najväčším americkým hráčom v tomto sektore. Hodnota akcií spoločnosti zaznamenala rast o 7,2 % po oznámení hospodárskych výsledkov za druhý štvrťrok 2023, ktoré prekonali očakávania. Tržby spoločnosti vzrástli medziročne o 16 % na 92,9 miliardy USD a boli [...]

A-50

Rusom sme zostrelili ďalšie lietadlo za 350 miliónov dolárov, tvrdia Ukrajinci. Pred vojnou ich mali deväť

23.02.2024 21:04

"A-50 s volacím znakom Bajan dolietal! Blahoželáme okupantom k sviatku obrancov vlasti!" ironicky poznamenal ukrajinský veliteľ.

čaputová

Čaputová: Musíme využiť všetky možnosti na obhajovanie ľudskej dôstojnosti

23.02.2024 20:19

Prezidentka sa v Dubnici stretla aj s primátorom mesta Petrom Wolfom.

Zdiar I

SHMÚ varuje pred víchricou na horách, platia aj výstrahy pred dažďom

23.02.2024 18:44

V okresoch Michalovce a Trebišov zase platí výstraha druhého stupňa pred povodňami.

valencia

Požiar bytového domu vo Valencii na juhu Španielska si vyžiadal desať životov

23.02.2024 18:24

Zranených je podľa predchádzajúcich správ najmenej 15, z toho šesť hasičov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 33
Celková čítanosť: 41453x
Priemerná čítanosť článkov: 1256x

Autor blogu

Kategórie