Založ si blog

BNP Paribas hľadá stabilitu a trvalý rast

Líder európskeho bankového sektora BNP Paribas, zasiahnutý problémami tohto roka, sa chystá v blízkej budúcnosti zažiariť.

Pozeráme sa bližšie na štúdiu Apme FX: Bankové skupiny. Dvadsaťdvaročná medzinárodná banková skupina so sídlom v Paríži, ktorej hodnota presahuje 70 miliárd dolárov, bola v roku 2022 utlmená katastrofálnymi poklesmi, ktoré boli spôsobené rastúcou neochotou investorov, podnikov a domácností utrácať a požičiavať si peniaze.

V poslednom čase sa bankovému obrovi darilo prekonávať predchádzajúce čísla a teraz si užíva zisky a slávu. Hoci sa očakáva, že spoločnosť BNP Paribas bude v krátkodobom horizonte otriasaná určitým protivetrom, zdá sa, že celá situácia, ktorá je charakterizovaná opätovným oživením trhu a prinavrátením ochoty utrácať a investovať, je z dlhodobého hľadiska svetlá.

Nedávna výkonnosť

Spoločnosť BNP Paribas nedávno zverejnila svoje výsledky za tretí štvrťrok 2022, ktorý skončil v septembri:

  • Výnos: 12,31 miliardy EUR
  • Prevádzkový zisk: 4,54 miliardy EUR
  • Čistý zisk: 2,76 miliardy EUR

Bol to fenomenálny štvrťrok od brilantného bankára, kedy spoločnosť BNP Paribas prekonala svoje predchádzajúce čísla. Výnos medziročne vzrástol o 8 %, prevádzkový zisk za rok vyskočil o takmer 7 % a čistý zisk narástol v porovnaní s tretím štvrťrokom 2021 o 10 %.

Spoločnosť preukázala silnú odolnosť aj napriek klesajúcim trhom. Poháňal ju zvýšený dopyt trhu po komoditných derivátoch, sadzbách a devízach. Napriek tomu generálny riaditeľ Jean-Laurent Bonnafé poznamenal, že „rýchla akcelerácia výnosov z dlhopisov“ v Európe vytvorila pre spoločnosť neisté trhové podmienky a že politické riziká naďalej ohrozujú spoločnosť.

Zatiaľ čo výnosy zo správy aktív v poslednom štvrťroku upadli, vyššie výnosy zo správy majetku spolu so silným rastom hlavných investícií sa pričinili o nedávnu prosperitu BNP Paribas, čo si možno povšimnúť pri analýze cenového grafu akcií spoločnosti.

Technické hľadisko

Keď sa pozrieme na akcie BNP Paribas (BNP.PA) na grafe z portálu TradingView z technického hľadiska, môžeme vidieť, že cena 53,63 EUR sa pohybuje medzi úrovňou podpory 42 EUR a úrovňou rezistencie blízko 54 EUR. Krátkodobý vývoj nemusí vyzerať príliš optimisticky, ak sa akciám nepodarí prelomiť hranicu rezistencie, ale dlhodobá trajektória vyzerá lepšie.

ApmeFX-Svoren-Banka BNP Paribas sa otriasla z krizy a opat rastie
Vývoj ceny akcie BNP Paribas za posledných 5 rokov (zdroj:Tradingview)

Analytici renomovaných finančných inštitúcií očakávajú ako priemerný konsenzus zvýšenie ceny akcií o 17 EUR na 70 EUR, čo predstavuje 30 % nárast oproti dnešnému oceneniu. Nízky odhad je 61 EUR a najvyššia prognóza sa blíži k 80 EUR.

Budúce vyhliadky

Zdá sa, že budúcnosť banky BNP Paribas je sústredená na exponenciálny rast, ktorý je katalyzovaný akvizíciami a reštrukturalizáciou podnikov. Začiatkom decembra 2022 správcovská spoločnosť BNP Paribas Asset Management (AM) oznámila, že získala väčšinový podiel v dánskej spoločnosti International Woodland, ktorá sa zameriava na poskytovanie udržateľných služieb v oblasti riadenia investícií, poradenských služieb a služieb v oblasti investícií do poľnohospodárstva.

Spoločnosť BNP Paribas takisto veľmi nedávno oznámila, že vytvorí novú obchodnú jednotku s názvom Private Assets, ktorej cieľom je posilniť podnikanie v oblasti správy súkromných aktív pomocou krokov, ako je získavanie finančných prostriedkov od klientov tretích strán.

Ako uviedol Renaud Dumora, zástupca prevádzkového riaditeľa BNP Paribas a vedúci oddelenia investičných a ochranných služieb, trh správy súkromných aktív sa za posledné desaťročie strojnásobil, a preto je jedným z hlavných motorov rastu spoločnosti.

Nedávna výkonnosť a prehľad akcií bankovej skupiny Intesa Sanpaolo

03.02.2023

Veľký taliansky gigant dokázal využiť situáciu na trhu a má podľa odborníkov slušnú rastovú perspektívu. Banková skupina Intesa Sanpaolo so sídlom v Miláne je stelesnením definície špičkového bankovníctva. Spoločnosť je jednou z najväčších bánk v Taliansku a má silné zastúpenie v sektore maloobchodného, firemného a investičného [...]

Luxusná značka Hugo Boss prekonala očakávania

24.01.2023

Nemecká ikonická módna značka má za sebou rekordné tržby a tiež skvelú perspektívu pre rok 2023 Hugo Boss si môže pripísať na svoj účet nový rekord. Prvýkrát totiž prekročil hranicu 1 mld. eur za štvrťročné tržby. Napriek vysokej inflácii a hroziacej recesii dosiahla spoločnosť výborné výsledky a prognózy na rok 2023 vyzerajú tiež sľubne. Prekonanie [...]

Sú fintechy budúcnosť bankovníctva?

28.10.2022

Fintechy mali kedysi ambíciu finálne dostať banky z hry. Dnes však vidíme skôr symbiózu. Tradičná fyzická prítomnosť bankárskeho priemyslu bola katalyzátorom ekonomickej prosperity a stabilizácie národných menových podmienok. Korporácie aj domácnosti sa už desaťročia spoliehali na banky, aby im poskytli bezpečný spôsob ako požičiavať, požičiavať si a ukladať [...]

Ronlad McDonald House Charities, n.o.

Ronald McDonald House Charities, n.o.

03.02.2023 22:21

RMHC zlepšuje podmienky hospitalizácie pre vážne choré deti a ich rodiny v slovenských nemocniciach od roku 2003 rekonštrukciami a nákupom vybavenia.

dve percentá dane, Pravda, 2%

Vinohradnícky spolok Kozárovce

03.02.2023 22:18

Sme združenie malých a hobby vinárov a nadšených vinohradníkov v obci Kozárovce fungujúce od roku 2010.

Europolis collegium, o.z.

Europolis collegium, o.z.

03.02.2023 22:11

Sme občianske združenie, ktoré vzniklo v roku 2012 za účelom rozvoja kultúrneho potenciálu šarišského regiónu a to prostredníctvom šírenia ľudovej hudby.

dve percentá dane, Pravda, 2%

Alej na Prameni

03.02.2023 22:07

Vysádzame zelenú oázu - lipovú alej, desiatky jedlých krov, trvalky, lúku, založili sme včelnicu. Realizujeme workshopy s prírodnou tematikou, pikniky, koncerty.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 20
Celková čítanosť: 23195x
Priemerná čítanosť článkov: 1160x

Autor blogu

Kategórie