Založ si blog

Hviezda BioNTech za pár mesiacov výrazne pohasla. Firma sa snaží posilniť aktivity mimo covidovej vakcíny

Nemecká biotechnologická firma BioNTech bola hviezdou pandémie vďaka svojej vakcíne. Omikron je však podrazil nohy a cena akcie veľmi klesla. Napriek tomu firma ešte zďaleka nie je na odpis.

Ani veľký úspech v jednej oblasti nezaručuje firmám trvalo vysokú trhovú kapitalizáciu. Dôkazom je firma nemecká biotechnologická spoločnosť BioNTech, ktorá v spojení s Pfizerom vytvorila prvú schválenú a celkovo jednu z najznámejších vakcín proti COVID-19. Firma totiž má od konca roka 2021 výrazné problémy so zvyšovaním hodnoty. Čo sa vlastne stalo a ako vyzerá jej budúcnosť?

Neuveriteľné výsledky v 3. kvartáli 2021

V treťom fiškálnom štvrťroku 2021, ktorý skončil 30. septembra, mala spoločnosť BioNTech vynikajúce výsledky. Výška zisku na akciu (EPS) bola 14,56 dolárov čiže výrazne vyššie ako očakávania analytikov Zacks Investment Research na úrovni 11,79 dolárov. BionTech, priekopník v oblasti biotechnológií, oznámil čistý zisk vo výške 3,2 miliardy eur pri celkových tržbách 6,1 miliardy eur v porovnaní so 67,5 miliónmi eur v rovnakom období minulého roku.

Hlavným dôvodom pre tieto pôsobivé čísla bol rýchly celosvetový nárast v dodávkach a predaji ich populárnej vakcíny  Comirnaty, ktorú BioNTech vytvoril v spolupráci so známou spoločnosťou Pfizer. Spoločnosť k 2. novembru dodala vyše 2 miliardy dávok, keď získala povolenia od niekoľkých regulačných autorít na posilnenie schopností, výskumného potenciálu, skladovateľnosti produktov a ďalších aspektov podnikania a svojej ponuky.

A potom prišiel pokles…

Spoločnosť, ktorej spoluzakladateľmi boli deti tureckých imigrantov do Nemecka, plánuje v tomto roku vyrobiť až do 4 miliárd dávok. Čiže výrazne viac ako vyrobila doteraz.

Avšak analytici z Yahoo! Finance sú výrazne skeptickejší: očakávajú, že EPS firmy klesne na 8,27 dolárov a tržby sa znížia na úroveň 4,35 miliardy dolárov.

Za pesimizmom je hneď niekoľko dôvodov:

  • Omikron nesplnil svoju rolu: 8. decembra akcie spoločností BioNTech a Pfizer začali klesať aj napriek tomu, že laboratórna štúdia ukázala, že tretia dávka ich vakcíny proti COVID-19 neutralizuje variant omikron. Tým, že sa omikron prejavil ako výrazne slabšia mutácia ako jeho predchodcovia, predaj vakcín výrazne oslabil a ceny akcií sa skĺzli dolu.
  • Ubúdajúca dôvera: Keď BioNTech spolu s Modernou znížil koncom decembra 2021 svoje predpovede o covidovom predaji, čo bol to pre investorov impulz pre zaujatie medvedieho postoja a silnejší predaj podielov v spoločnosti BioNTech. Bol to opäť ďalší impulz pre oslabenie akcií.
  •  
  • Neefektívna vakcína: K poslednému januárovému týždňu 2022 ukázali klinické testy v Izraeli, že štvrtá dávka vakcíny proti COVID nezabraňuje nakazeniu variantom omikron. Tento objav ešte viac „potopil“ už aj tak klesajúce akcie spoločnosti, a to o 13 % behom troch dní.
  • Pohľady sa už nesústredia iba na pandémiu: Zdá sa, že začiatkom roku 2022 sa retailoví a individuálni investori začali pozerať aj na iné veci ako pandémiu, a to aj napriek silným a stabilným predajom vakcín nielen od zoskupenia BioNTech-Pfizer, ale aj od iných prominentných výrobcov vakcín vrátane spoločností Moderna, AstraZeneca a Johnson & Johnson. To isté sa stalo vo februári a akcie spoločnosti BioNTech ten mesiac klesli o 18 %.
  • Dobré správy, zlé správy: V súčasnosti už začíname prehliadať prípady COVID-19 a pandémiu celkovo a brať COVID ako chorobu, s ktorou môžeme koexistovať, čo sú skvelé správy pre ľudstvo, ale zlé pre výrobcov vakcín. Akcie BioNTech klesli o vyše 4 % v marci

Celkovo akcie BioNTech (NASDAQ: BNTX) klesli o znepokojujúcich 40 % od začiatku roku 2022 a od vrcholu z úvodu septembra stratili už takmer 70 percent.

ApmeFX-Svoren-Hviezda BioNTech výrazne pohlasla

Vývoj ceny akcií BioNTech za posledných 12 mesiacov (zdroj:TradingView)

Očakávania sú stále výrazné

Keď sa pozrieme na budúce plány spoločnosti BioNTech, v zásade sa točia okolo dvoch hlavných cieľov okrem rozšírenia produkcie vakcín. Po prvé, spoločnosť plánuje zahájiť výrobu mRNA vakcín v Africkej únii okolo júna tohto roku. Toto je veľký krok k implementácii udržateľných end-to-end riešení dodávky vakcín v Afrike.

Po druhé sa očakáva, že firma naleje peniaze, energiu a úsilie do viacerých nových projektov, a to vrátane výskumu a vývoja. Ak sa jej to podarí, BioNTech naberie na obrátkach a ukáže sa ako hodnotná spoločnosť aj mimo pandemickej perspektívy.

Analytici z uznávaných finančných inštitúcií, vrátane Goldman Sachs a Morgan Stanley, očakávajú, že akcie BioNTech dosiahnu v priemere 273 dolárov s vysokým odhadom 400 dolárov a nízkym odhadom 146 dolárov. Priemerná konsenzuálna nálada je ešte naklonená tomu, aby investori akcie držali, takže sa odporúča vyčkať si na lepší vstupný bod pred nákupom akcií spoločnosti BioNTech.

Do akej miery ovplyvnia nové varianty Covidu európsku ekonomiku?

29.07.2022

Európa bude na jeseň čeliť novým ekonomickým problémom. Investovanie má potenciál zmierniť ich dopad. Pandémia, ktorej stále čelíme, pred dvoma rokmi zásadne otriasla svetovou ekonomikou. Boli sme svedkami bankrotov malých spoločností, prepúšťania ľudí a prakticky by sa dalo povedať, že sa celý svet na istý čas zastavil. Aj keď je situácia s Covidom v tejto chvíli [...]

Ako sa darí farmaceutickým spoločnostiam, po tom ako sa Covid upokojil

01.07.2022

Investovanie do akcií zdravotníckych firiem zostáva aj po utlmení pandémie veľmi dobrou voľbou. V posledných dvoch rokoch, keď svet bojoval s globálnou pandémiou koronavírusu, zaznamenali farmaceutické a zdravotnícke spoločnosti obrovské zisky a s tým aj rast ich akcií. Keďže sa situácia okolo pandémie upokojuje, alebo sa to aspoň zdá, rozhodli sme sa preskúmať niekoľko [...]

Príklad firmy Medtronic ukazuje, že zdravotnícky segment môže byť v dnešných časoch bezpečným prístavom pre investície

26.05.2022

Pri aktuálnom poklese akcií technologických firiem získavajú navrch hodnotové akcie. Nájsť sa dajú aj v zdravotníctve. Spoločnosť Medtronic bola založená v roku 1949. Pôvodom írska spoločnosť zaoberajúca sa vývojom medicínskej technológie má svoje korene v Dubline ale prevádzkové sídlo firmy by sme našli v USA. Môžeme ju zaradiť medzi svetových [...]

Guayaquil Ekvádor výbuch

Ekvádorský prezident vyhlásil po výbuchu v Guayaquile výnimočný stav

15.08.2022 06:46

Po nedeľňajšom výbuchu v prístavnom meste Guayaquil prišlo o život najmenej päť ľudí a 16 bolo zranených.

Ukrajina, Rusko, vojna, Trek Thunder Kelly

ONLINE: Raketomety HIMARS podľa Kyjeva zasiahli základňu wagnerovcov

15.08.2022 05:55, aktualizované: 07:40

Raketomety HIMARS od Spojených štátov podľa ukrajinských predstaviteľov zasiahli základňu wagnerovcov, "Putinovej súkromnej armády".

Richard Sulík

Kollár sa za koalíciu hanbí, Matovič chce byť v kresle do volieb, Sulík máva na rozlúčku

15.08.2022 05:45

Pokračovanie štvorkoalície, menšinová vláda, úradnícka vláda alebo predčasné voľby? To všetko je počas súčasnej vládnej krízy na stole.

Golf / Golfová jamka /

Ekologickí aktivisti vo Francúzsku vyplnili golfové jamky cementom

14.08.2022 23:19

Aktivisti tak urobili na protest proti výnimkám z obmedzení na spotrebu vody, ktoré v čase extrémneho sucha platia pre golfové ihriská.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 14
Celková čítanosť: 15965x
Priemerná čítanosť článkov: 1140x

Autor blogu

Kategórie