Založ si blog

Aj keď metaverzum nie je úplné sci-fi, Zuckerberg naň zatiaľ dopláca…

Na hlavu Zuckerberga sa v posledných mesiacoch valí lavína regulácie aj kritiky. Aj keď je jeho firma pod tlakom, nemožno vízii metaverza uprieť potenciál.

Do pozornosti širokej verejnosti sa pojem metaverzum dostal na jeseň minulého roka, keď americká spoločnosť Facebook oznámila zmenu názvu na Meta Platforms, aby tak lepšie vyjadrila, čím sa chce zaoberať v budúcnosti. Aj vďaka tomuto kroku sa pojem metaverzum postupne stáva fenoménom.

A čo to metaverzum vlastne je? Ide o sieť 3D virtuálnych svetov, ktoré sú zamerané na sociálne prepojenie medzi jednotlivcami alebo celými skupinami. Svoje vysvetlenie tento pojem našiel aj vo futurizme a sci-fi, kde sa zvyčajne označuje za  hypotetickú iteráciu internetu, ktorý má byť  jediným univerzálnym virtuálnym svetom s použitím slúchadiel pre virtuálnu alebo rozšírenú realitu.

Lepší zážitok a komfort z používania

Metaverzum je logickým krokom vpred vo svete digitalizácie, ktorý sa rozvíja míľovými krokmi aj vďaka sociálnemu dištancu spôsobenému pandémiou. Aj keď opatrenia spojené s pandémiou postupne opadávajú, ľudia sa naučili tráviť viac času v súkromí a využívať digitálne technológie oveľa viac ako v minulosti. Aj to je jedným z dôvodov, prečo malo oznámenie zakladateľa Facebooku Marka Zuckerbega taký obrovský mediálny ohlas. Cieľom tohto projektu spoločnosti má byť „prinútenie“ internetu, aby sa vyvíjal smerom k virtuálnej realite a poskytol tak užívateľom úchvatnejší zážitok a komfort z jeho používania.  

Prelom v používaní virtuálnej reality

Aj keď projekty, ktoré sa v tomto smere uskutočnili v posledných desaťročiach boli v podstate úspešné, žiadny z nich nemal taký ambiciózny plán, aby sa uplatnil v masovom používaní. To však pravdepodobne nebude prípad investície spoločnosti, ktorá  na seba viaže viac ako 2,7 miliardy zamestnancov.

Negatívne faktory

Napriek sľubným vyhliadkam ohľadom virtuálnej reality je nutné podotknúť, že akcie Meta Platforms v posledných týždňoch padali kvôli obavám z nárastu regulačných opatrení ohľadom bezpečnosti používateľských údajov. K negatívnemu sentimentu investorov prispeli aj slabšie vyhliadky hospodárenia.  Po poklese, ktorý prišiel, keď firma v úvode februára zverejnila hospodárske výsledky  sa akcie spoločnosti dokonca dostali na hodnotu 220 USD, na ktorej sa naposledy obchodovali v júni 2020.* Obavy ešte prehĺbil odchod dlhoročného poradu Zuckerberga, Petera Thiela. Akcie spoločnosti sa zatiaľ z prepadu nestihli spamätať.

ApmeFX_Svoren Metaverzum zatiaľ tlačí Facebook k zemi

Graf vývoja hodnoty spoločnosti Meta Platforms za posledných 5 rokov. Zdroj: Investing.com

Aj keď  momentálne sa s ohľadom na vyššie spomínané faktory akciám spoločností príliš nedarí, s ohľadom na potenciál projektu virtuálnej reality je pravdepodobné, že tento prepad by mal byť iba dočasný. Samozrejme, netreba zabúdať ani na odvrátenú časť pokroku –  aj v tomto prípade sa v súvislosti s metaverzom objavujú obavy o súkromie informácií a z možnosti závislosti používateľov podobne, ako je to pri sociálnych sieťach.

Sú fintechy budúcnosť bankovníctva?

28.10.2022

Fintechy mali kedysi ambíciu finálne dostať banky z hry. Dnes však vidíme skôr symbiózu. Tradičná fyzická prítomnosť bankárskeho priemyslu bola katalyzátorom ekonomickej prosperity a stabilizácie národných menových podmienok. Korporácie aj domácnosti sa už desaťročia spoliehali na banky, aby im poskytli bezpečný spôsob ako požičiavať, požičiavať si a ukladať [...]

Znie to málo uveriteľne, ale COVID-19 môže na jeseň zbrzdiť až zastaviť rast celosvetovej ekonomiky

23.09.2022

COVID-19 zostáva popri vysokých centrálnych úrokových sadzbách a energetickej kríze stále jednou možných príčin, ktoré by mohli stlačiť rast svetovej ekonomiky na jeseň až k nule. Ešte sme nezabudli: keď vypukla pandémia COVID-19 na jar 2020, globálna ekonomika dostala tvrdú ranu. Znamenala koniec bezprecedentnej fázy rastu ekonomík a zásadnú korekciu trhov. [...]

Rekordná globálna inflácia a očakávaný budúci vývoj

31.08.2022

Invázia Ruska na Ukrajinu zosilnila negatívny ekonomický vplyv pandémie a posúva svet do recesie. Kedy sa prudký rast inflácie zastaví? Nová dekáda nás privítala pandémiou COVID-19, čím zaťažila rastové ambície. Našli sa víťazi, napríklad veľké farmaceutické, technologické a e-commerce spoločnosti, a našli sa aj porazení, napríklad turistický [...]

Viktor Orbán

Eurokomisia navrhla zablokovať Maďarsku miliardy z eurofondov

30.11.2022 12:25

Brusel požaduje od Budapešti ďalšie reformy.

putin

100 žiadostí denne. Rusi sa Ukrajine môžu vzdať telefonicky či cez „apku“

30.11.2022 12:17

Výrazný nárast volaní zaznamenali po vyhlásení Putinovej mobilizácie a oslobodení Chersonu.

Ursula von der Leyenová

Stodvadsať tisíc zabitých Ukrajincov? Brusel na žiadosť Kyjeva vymazal údaj von der Leyenovej

30.11.2022 12:15

Ruská agresia spôsobila za viac ako deväť mesiacov na Ukrajine neopísateľné utrpenie, zomrelo kvôli nej už odhadom vyše 100-tisíc ukrajinských vojakov a viac ako 20-tisíc civilistov, vyhlásila šéfka EK.

Jozef Brhel

Kauza Mýtnik: Imrecze hovorí o vplyve Brhela na Kažimíra, Suchobu poslal sudca za dvere

30.11.2022 11:30

Dnes mal od rána vypovedať ďalší kľúčový svedok Michal Suchoba, sudca ho však poslal za dvere, stále vypovedá Imrecze.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 17
Celková čítanosť: 20513x
Priemerná čítanosť článkov: 1207x

Autor blogu

Kategórie