Založ si blog

Aj keď metaverzum nie je úplné sci-fi, Zuckerberg naň zatiaľ dopláca…

Na hlavu Zuckerberga sa v posledných mesiacoch valí lavína regulácie aj kritiky. Aj keď je jeho firma pod tlakom, nemožno vízii metaverza uprieť potenciál.

Do pozornosti širokej verejnosti sa pojem metaverzum dostal na jeseň minulého roka, keď americká spoločnosť Facebook oznámila zmenu názvu na Meta Platforms, aby tak lepšie vyjadrila, čím sa chce zaoberať v budúcnosti. Aj vďaka tomuto kroku sa pojem metaverzum postupne stáva fenoménom.

A čo to metaverzum vlastne je? Ide o sieť 3D virtuálnych svetov, ktoré sú zamerané na sociálne prepojenie medzi jednotlivcami alebo celými skupinami. Svoje vysvetlenie tento pojem našiel aj vo futurizme a sci-fi, kde sa zvyčajne označuje za  hypotetickú iteráciu internetu, ktorý má byť  jediným univerzálnym virtuálnym svetom s použitím slúchadiel pre virtuálnu alebo rozšírenú realitu.

Lepší zážitok a komfort z používania

Metaverzum je logickým krokom vpred vo svete digitalizácie, ktorý sa rozvíja míľovými krokmi aj vďaka sociálnemu dištancu spôsobenému pandémiou. Aj keď opatrenia spojené s pandémiou postupne opadávajú, ľudia sa naučili tráviť viac času v súkromí a využívať digitálne technológie oveľa viac ako v minulosti. Aj to je jedným z dôvodov, prečo malo oznámenie zakladateľa Facebooku Marka Zuckerbega taký obrovský mediálny ohlas. Cieľom tohto projektu spoločnosti má byť „prinútenie“ internetu, aby sa vyvíjal smerom k virtuálnej realite a poskytol tak užívateľom úchvatnejší zážitok a komfort z jeho používania.  

Prelom v používaní virtuálnej reality

Aj keď projekty, ktoré sa v tomto smere uskutočnili v posledných desaťročiach boli v podstate úspešné, žiadny z nich nemal taký ambiciózny plán, aby sa uplatnil v masovom používaní. To však pravdepodobne nebude prípad investície spoločnosti, ktorá  na seba viaže viac ako 2,7 miliardy zamestnancov.

Negatívne faktory

Napriek sľubným vyhliadkam ohľadom virtuálnej reality je nutné podotknúť, že akcie Meta Platforms v posledných týždňoch padali kvôli obavám z nárastu regulačných opatrení ohľadom bezpečnosti používateľských údajov. K negatívnemu sentimentu investorov prispeli aj slabšie vyhliadky hospodárenia.  Po poklese, ktorý prišiel, keď firma v úvode februára zverejnila hospodárske výsledky  sa akcie spoločnosti dokonca dostali na hodnotu 220 USD, na ktorej sa naposledy obchodovali v júni 2020.* Obavy ešte prehĺbil odchod dlhoročného poradu Zuckerberga, Petera Thiela. Akcie spoločnosti sa zatiaľ z prepadu nestihli spamätať.

ApmeFX_Svoren Metaverzum zatiaľ tlačí Facebook k zemi

Graf vývoja hodnoty spoločnosti Meta Platforms za posledných 5 rokov. Zdroj: Investing.com

Aj keď  momentálne sa s ohľadom na vyššie spomínané faktory akciám spoločností príliš nedarí, s ohľadom na potenciál projektu virtuálnej reality je pravdepodobné, že tento prepad by mal byť iba dočasný. Samozrejme, netreba zabúdať ani na odvrátenú časť pokroku –  aj v tomto prípade sa v súvislosti s metaverzom objavujú obavy o súkromie informácií a z možnosti závislosti používateľov podobne, ako je to pri sociálnych sieťach.

Do akej miery ovplyvnia nové varianty Covidu európsku ekonomiku?

29.07.2022

Európa bude na jeseň čeliť novým ekonomickým problémom. Investovanie má potenciál zmierniť ich dopad. Pandémia, ktorej stále čelíme, pred dvoma rokmi zásadne otriasla svetovou ekonomikou. Boli sme svedkami bankrotov malých spoločností, prepúšťania ľudí a prakticky by sa dalo povedať, že sa celý svet na istý čas zastavil. Aj keď je situácia s Covidom v tejto chvíli [...]

Ako sa darí farmaceutickým spoločnostiam, po tom ako sa Covid upokojil

01.07.2022

Investovanie do akcií zdravotníckych firiem zostáva aj po utlmení pandémie veľmi dobrou voľbou. V posledných dvoch rokoch, keď svet bojoval s globálnou pandémiou koronavírusu, zaznamenali farmaceutické a zdravotnícke spoločnosti obrovské zisky a s tým aj rast ich akcií. Keďže sa situácia okolo pandémie upokojuje, alebo sa to aspoň zdá, rozhodli sme sa preskúmať niekoľko [...]

Príklad firmy Medtronic ukazuje, že zdravotnícky segment môže byť v dnešných časoch bezpečným prístavom pre investície

26.05.2022

Pri aktuálnom poklese akcií technologických firiem získavajú navrch hodnotové akcie. Nájsť sa dajú aj v zdravotníctve. Spoločnosť Medtronic bola založená v roku 1949. Pôvodom írska spoločnosť zaoberajúca sa vývojom medicínskej technológie má svoje korene v Dubline ale prevádzkové sídlo firmy by sme našli v USA. Môžeme ju zaradiť medzi svetových [...]

Jun Sok-jol

Južná Kórea ponúka Severnej výmenou za denuklearizáciu rozsiahly balík pomoci

15.08.2022 08:40

Severná Kórea tento rok uskutočnila rekordný počet skúšok zbraní vrátane vystrelenia medzikontinentálnej balistickej rakety.

Guayaquil Ekvádor výbuch

Ekvádorský prezident vyhlásil po výbuchu v Guayaquile výnimočný stav

15.08.2022 06:46

Po nedeľňajšom výbuchu v prístavnom meste Guayaquil prišlo o život najmenej päť ľudí a 16 bolo zranených.

Ukrajina, Rusko, vojna, Trek Thunder Kelly

ONLINE: Raketomety HIMARS podľa Kyjeva zasiahli základňu wagnerovcov

15.08.2022 05:55, aktualizované: 08:57

Raketomety HIMARS od Spojených štátov podľa ukrajinských predstaviteľov zasiahli základňu wagnerovcov, "Putinovej súkromnej armády".

Richard Sulík

Kollár sa za koalíciu hanbí, Matovič chce byť v kresle do volieb, Sulík máva na rozlúčku

15.08.2022 05:45

Pokračovanie štvorkoalície, menšinová vláda, úradnícka vláda alebo predčasné voľby? To všetko je počas súčasnej vládnej krízy na stole.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 14
Celková čítanosť: 15969x
Priemerná čítanosť článkov: 1141x

Autor blogu

Kategórie