Založ si blog

Sú farmaceutické spoločnosti pripravené na Omikron?

Mutácia Omikron, ktorá sa do sveta rozšírila z Juhoafrickej republiky, vyvoláva  obavy. Zatiaľ čo ešte v pondelok sa šéf Pfizeru Scott Gottlieb vyjadril, že s tromi dávkami očkovania bude mať pacient solídnu ochranu proti novej mutácii, riaditeľ americkej spoločnosti Moderna si to nemyslí[1]. Na jeho slová už zareagovali aj burzy. Ceny ropy i akcií išli dole, a to ako v Británii, tak aj v Nemecku, Francúzsku alebo v Hongkongu. [2]

Ako Moderna, tak aj Pfizer, ktoré sa stali hlavnými dodávateľmi vakcín vo svete, teraz pracujú na vakcíne proti novej mutácii Omikron. Tá podľa Svetovej zdravotníckej organizácie predstavuje „veľmi vysoké riziko“. Na novom variante vakcíny, ktorá by pacientov ochránila aj pred Omikronom, pracujú aj vedci v ďalších vakcinačných kolosoch, ako sú AstraZeneca, Johnson & Johnson, Sinovac Biotech a ďalšie.

Vedci a zdravotnícki predstavitelia ešte musia určiť, či variant, ktorý bol prvýkrát identifikovaný v Južnej Afrike, je odolný voči súčasným štruktúram vakcín, pričom Svetová zdravotnícka organizácia varovala, že posúdenie jeho plného potenciálu môže trvať „niekoľko týždňov“.

Ako môže Omikron ovplyvniť trh? 

COVID-19 spôsobil zmätok v ekonomike a akciový trh zaznamenal v roku 2020 počas počiatočných štádií pandémie jeden z najprudších poklesov v histórii. Odvtedy sme mohli sledovať rôzne reakcie trhov na pribúdajúce mutácie a s nimi súvisiace riziká. Ako sa situácia bude vyvíjať ohľadom rozšírenia Omikronu je zatiaľ otázne. Vedci stále skúmajú nové dáta, ktoré by mali do situácie priniesť lepší prehľad. 

Akciový trh môže byť nepredvídateľný, takže je takmer nemožné s istotou povedať, ako bude reagovať. Keď počet nových prípadov COVID-19 v júli a auguste vzrástol v dôsledku šírenia delta variantu, index S&P 500 z väčšej časti pokračoval v raste. [3]

Nie je možné s istotou povedať, ako Omikron ovplyvní trh. Aj keď by sme mohli v budúcnosti vidieť pokles, je tu tiež šanca, že trh bude pokračovať v raste. [4] A bez ohľadu na to, čo sa stane, bude ťažké presne určiť, aké faktory spôsobili pohyb trhu.

Ako sú na tom farmaceutické spoločnosti?

Zásobám vakcín proti Covid-19 sa za posledný mesiac darilo dobre. Moderna (NASDAQ: MRNA) a Pfizer (NYSE: PFE) – dvaja poprední dodávatelia vakcíny proti Covid – zaznamenali od začiatku apríla nárast cien akcií prakticky každý měsíc.[5] To platí aj pre Pfizer (PFE), zatiaľ čo Johnson & Johnson (JNJ) a Novavax (NVAX) boli tiež aktívne.

Varovania výrobcov vakcín týkajúce sa nového variantu Omikron spôsobili, že akcie sa v posledných dňoch prepadli.[6]  No zatiaľ sa aspoň Moderna a Pfizer držia. Konkrétne, spoločnosť Moderna uviedla, že môže mať vakcínu pripravenú len za niekoľko mesiacov, aby odrazila nový variant. 

Akcie Moderny zasiahla korekcia

Začiatkom tohto mesiaca však akcie Moderna klesli o 57 % z maxima po tom, čo spoločnosť vydala neuspokojivú štvrťročnú správu[7]. Pri pohľade na posledné mesiace roka Moderna uviedla, že predaj svojej vakcíny proti koronavírusu mRNA-1273 vidí v oblasti 15 až 18 miliárd USD, čo je pokles oproti predchádzajúcej prognóze 20 miliárd USD na základe podpísaných zmlúv, a to uprostred širších výrobných problémov. Tržby za fiškálny rok 2022 by podľa Moderny boli pravdepodobne v rozmedzí 17 až 20 miliárd dolárov.

Moderna dosiahla zisk vo výške 7,70 USD na akciu v 3. kvartáli, čo je nárast zo straty 59 centov na akciu za rovnaké obdobie minulého roka. Tržby skupiny tiež nesplnili odhady analytikov a dosiahli 4,969 miliardy USD – oproti odhadom analytikov vo výške 6,2 miliardy USD.

Akcie Moderna na začiatku obchodovania klesli o 17,2 % po zverejnení ziskov, čo predstavuje 285,80 USD za kus, vďaka čomu sú akcie spoločnosti stále v zisku  173,2 %[8].

Paul Burton, CMO spoločnosti Moderna v nedeľu pre BBC oznámil, že nová vakcína by mohla byť pripravená „vo veľkých množstvách“ začiatkom budúceho roka, ak variant Omikron preukáže odolnosť voči súčasným dávkam[9].

Výsledky niektorých sa zlepšujú vďaka zaočkovanosti

Minulý týždeň spoločnosť Pfizer zverejnila  pozitívne výsledky za 3. štvrťrok s príjmami 24,1 miliardy USD v porovnaní s našou prognózou 23,5 miliardy USD a konsenzuálnym odhadom 22,6 miliardy USD. Konečný výsledok spoločnosti vo výške 1,34 USD na akciu a upravenom základe vzrástol medziročne o solídnych 133 % a v porovnaní s prognózou analytikov 1,35 USD a konsenzuálnym odhadom 1,08 USD. Očkovacia látka proti Covid-19 bola aj naďalej kľúčovým motorom rastu s obratom 13 miliárd USD počas štvrťroka[10].

Očakáva sa, že predaj vakcíny proti Covid-19 bude klesať s rastúcou celosvetovou mierou zaočkovanosti, ale perorálne tabletky proti Covid-19 by mohli v nadchádzajúcich rokoch získať pre Pfizer nový príjem. Očakáva sa, že rast ziskov spoločnosti Pfizer v nasledujúcich rokoch bude lepší ako predchádzajúce odhady analytikov.[11]

Farmaceutické spoločnosti hľadajú aj iné riešenia 

Johnson & Johnson (JNJ): Na rozdiel od väčšiny ostatných kandidátov na vakcínu, ktorí si pravdepodobne vyžadujú dve injekcie, J&J sa zameriava na jednodávkovú vakcínu. Zatiaľ čo spoločnosť musela v polovici októbra pozastaviť pokusy po tom, čo bola u dobrovoľníka hlásená choroba, spoločnosť sa teraz pripravuje na obnovenie pokusov. 

Okrem toho existuje možnosť, že očkovanie proti Covid-19 bude prebiehajúcim procesom, ktorý si bude vyžadovať pravidelné posilňovacie dávky, pravdepodobne s novými formuláciami, na ochranu pred novými variantmi vírusu a potenciálne znižujúcou imunitou. Posilňovacia injekcia COVID je dodatočná dávka očkovacej látky podaná po tom, ako sa ochrana poskytovaná pôvodnými injekciami začala časom znižovať. Pfizer aj Moderna pracujú na vývoji booster dávok svojich vakcín, čo by mohlo znamenať, že výrobcovia vakcín budú mať opakujúce sa príjmy z toho, čo sa pôvodne javilo ako jednorazový vakcínový produkt[12].


[1] https://www.ft.com/content/27def1b9-b9c8-47a5-8e06-72e432e0838f

[2] Minulá výkonnosť nie je zárukou budúcich výsledkov

[3] Minulá výkonnosť nie je zárukou budúcich výsledkov

[4] Výhľadové vyhlásenia vychádzajú z predpokladov a aktuálnych očakávaní, ktoré môžu byť nepresné, alebo z aktuálneho ekonomického prostredia, ktoré sa môže zmeniť. Takéto vyhlásenia nezaručujú budúcu výkonnosť. Zahŕňajú riziká a ďalšie neistoty, ktoré sa dajú ťažko predvídať. Výsledky sa môžu podstatne líšiť od výsledkov vyjadrených alebo implikovaných v akýchkoľvek výhľadových vyhláseniach.

[5] Minulá výkonnosť nie je zárukou budúcich výsledkov

[6] Minulá výkonnosť nie je zárukou budúcich výsledkov

[7] https://www.thestreet.com/markets/moderna-stock-slides-on-q3-earnings-miss-covid-vaccine-sales-cut

   Minulá výkonnosť nie je zárukou budúcich výsledkov

[8] https://www.thestreet.com/report/get-report?ticker=MRNA

   Minulá výkonnosť nie je zárukou budúcich výsledkov

[9] https://www.thestreet.com/markets/moderna-stock-surges-as-drugmaker-sees-early-2022-omicron-vaccine

[10] https://www.thestreet.com/markets/moderna-stock-surges-as-drugmaker-sees-early-2022-omicron-vaccine

[11] https://www.forbes.com/sites/greatspeculations/2021/11/09/will-pfizer-stock-continue-to-rise/?sh=45a887536745

Výhľadové vyhlásenia vychádzajú z predpokladov a aktuálnych očakávaní, ktoré môžu byť nepresné, alebo z aktuálneho ekonomického prostredia, ktoré sa môže zmeniť. Takéto vyhlásenia nezaručujú budúcu výkonnosť. Zahŕňajú riziká a ďalšie neistoty, ktoré sa dajú ťažko predvídať. Výsledky sa môžu podstatne líšiť od výsledkov vyjadrených alebo implikovaných v akýchkoľvek výhľadových vyhláseniach.

[12] https://dashboards.trefis.com/data/companies/JNJ/no-login-required/WbzxPFeY/Better-Bet-Than-JNJ-Stock-industry-Peers

Výhľadové vyhlásenia vychádzajú z predpokladov a aktuálnych očakávaní, ktoré môžu byť nepresné, alebo z aktuálneho ekonomického prostredia, ktoré sa môže zmeniť. Takéto vyhlásenia nezaručujú budúcu výkonnosť. Zahŕňajú riziká a ďalšie neistoty, ktoré sa dajú ťažko predvídať. Výsledky sa môžu podstatne líšiť od výsledkov vyjadrených alebo implikovaných v akýchkoľvek výhľadových vyhláseniach.

Peter Svoreň, Apme FX

Znie to málo uveriteľne, ale COVID-19 môže na jeseň zbrzdiť až zastaviť rast celosvetovej ekonomiky

23.09.2022

COVID-19 zostáva popri vysokých centrálnych úrokových sadzbách a energetickej kríze stále jednou možných príčin, ktoré by mohli stlačiť rast svetovej ekonomiky na jeseň až k nule. Ešte sme nezabudli: keď vypukla pandémia COVID-19 na jar 2020, globálna ekonomika dostala tvrdú ranu. Znamenala koniec bezprecedentnej fázy rastu ekonomík a zásadnú korekciu trhov. [...]

Rekordná globálna inflácia a očakávaný budúci vývoj

31.08.2022

Invázia Ruska na Ukrajinu zosilnila negatívny ekonomický vplyv pandémie a posúva svet do recesie. Kedy sa prudký rast inflácie zastaví? Nová dekáda nás privítala pandémiou COVID-19, čím zaťažila rastové ambície. Našli sa víťazi, napríklad veľké farmaceutické, technologické a e-commerce spoločnosti, a našli sa aj porazení, napríklad turistický [...]

Do akej miery ovplyvnia nové varianty Covidu európsku ekonomiku?

29.07.2022

Európa bude na jeseň čeliť novým ekonomickým problémom. Investovanie má potenciál zmierniť ich dopad. Pandémia, ktorej stále čelíme, pred dvoma rokmi zásadne otriasla svetovou ekonomikou. Boli sme svedkami bankrotov malých spoločností, prepúšťania ľudí a prakticky by sa dalo povedať, že sa celý svet na istý čas zastavil. Aj keď je situácia s Covidom v tejto chvíli [...]

Janka Bittó Cigániková

Bittó Cigániková skončila po bitke s Tabák na pohotovosti. Podáva trestné oznámenie

24.09.2022 20:35, aktualizované: 21:02

Poslankyňa SaS Jana Bittó Cigániková tvrdí, že ju Romana Tabák fyzicky napadla v bratislavskom podniku.

Rusko mobilizácia protesty zatýkanie

Protesty proti mobilizácii v Rusku pokračujú, zatkli už stovky ľudí

24.09.2022 19:35

Ruské úrady v sobotu zadržali viac ako 700 ľudí na protestoch proti mobilizácii, ktorú tento týždeň nariadil prezident Putin.

hurikán fiona búrka kanada strom

Pobrežie Kanady zasiahol hurikán. Bez prúdu je pol milióna domácností

24.09.2022 18:22

Hurikán Fiona, ktorý oslabil na post-tropickú búrku, sprevádzal vietor s rýchlosťou takmer 150 kilometrov za hodinu.

Irán drony manévre

Irán ľutuje rozhodnutie Kyjeva obmedziť vzťahy kvôli dronom pre Rusko

24.09.2022 17:18

Ukrajina by sa nemala nechávať "ovplyvniť tretími stranami", ktoré sa usilujú o zničenie iránsko-ukrajinských vzťahov, uviedlo ministerstvo.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 16
Celková čítanosť: 18690x
Priemerná čítanosť článkov: 1168x

Autor blogu

Kategórie